Maersk køber Hamburg Süd

Maersk Line er nået til enighed med Oetker Group om et køb af det tyske containerrederi Hamburg Süd. Med købet overtager Maersk 130 fartøjer og næsten 6000 ansatte.

Hamburg Süd bliver en del af Maersk Line i 2017, men fortsætter dog under eget navn. Foto: flickr/Max Streichardt.

02.12.2016

SCM.dk

”En milepæl i Maersks historie”.

Sådan betegner CEO for Maersk Line og Maersk Group, Søren Skou, det danske rederis opkøb af Hamburg Süd, der er verdens syvendestørste containershippingrederi. Handlen, der blev offentliggjort i går, er kommet i stand mellem netop Maersk Line og det tyske rederis hidtidige ejer, Oetker Group.

Læs også: Maersk afviser opkøbsrygter

Hamburg Süd har 130 fartøjer i drift med en samlet containerkapacitet på 625,000 TEU (twenty-foot equivalent) og beskæftiger 5.960 medarbejdere på 250 kontorer verden over, både under hovednavnet og via datterselskaberne CCNI (baseret i Chile) og Aliança (basere i Brasilien). I 2015 lød omsætning på 6.726 millioner dollars (godt 47 mia. kr.), hvoraf langt størstedelen kom fra containeraktiviteter.

”Hamburg Süd er en meget veldrevet og højtrespekteret virksomhed med stærke brands, dedikerede medarbejdere og loyale kunder. Hamburg Süd komplementerer Maersk Line og sammen kan vi tilbyde vores kunder det bedste fra to verdener, først og fremmest i Nord-Syd-handlen”, siger Søren Skou i en selskabsmeddelelse.

Samtidig understreger han, at opkøbet er i tråd med Maersk Lines strategi omkring organisk vækst gennem akkvisitioner, og at det vil øge volumenerne i både rederiet og APM Terminals. Med købet, der ifølge Wall Street Journal beløber sig til $4 mia. (knap 28 mia. kr.), øger Maersk sin markedsandel fra 15,7 til 18,6 procent af den globale kapacitet og befæster dermed positionen som verdens største containerrederi.

Læs også: Maersk Line kåret som årets shipping-virksomhed

Hamburg Süd og Aliança vil fortsætte som separate brands. Opkøbet skal nu godkendes en gennemsynsfase inden den endelige handel skal blåstemples af diverse myndigheder i bl.a. Kina, Sydkorea, Australien, USA og EU. Maersk Line forventer at processen vil være afsluttet ved udgangen af 2017.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

SCM.dk

Iran har ramt 11 skibe på en uge i Hormuz

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre