Maersk kører nu elektrisk for Grundfos

Grundfos har taget endnu et skridt for at gøre transporten af pumper mere bæredygtig gennem en aftale med Maersk, der siden oktober har transporteret containere fra Aarhus Havn til Grundfos i Bjerringrbro med eldrevne lastbiler.

Foto: Maersk

27.01.2025

SCM.dk

Grundfos var en af de første virksomheder, der benyttede sig af Maersk´ tilbud om grønnere transport af containere til søs ved brug af biodiesel og biometanol.

“Efter reduktionen i udledning fra vores søtransport ønskede vi at tage det næste skridt for at spare udledninger ved transporten af containere til vores fabrikker eller lagerbygninger. Implementeringen af eldrevne lastbiler på vejene i Danmark er gået rigtig godt og er en god case for international udbredelse af eldrevne lastbiler,” udtaler Dirk Van Der Heijden, der er Sr Director for Global Logistics i Grundfos.

Det er planen, at mellem 600 og 800 containere årligt skal fragtes fra havnen til fabrikken med eldrevne lastbiler.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026SCM.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

07.09.2026SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

07.09.2026SCM.dk

Maersk installerer første sejl på containerskib

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

03.09.2026SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

03.09.2026SCM.dk

Royal Arctic Line fragter helikoptere til Grønland

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle