Maersk kører nu elektrisk for Grundfos

Grundfos har taget endnu et skridt for at gøre transporten af pumper mere bæredygtig gennem en aftale med Maersk, der siden oktober har transporteret containere fra Aarhus Havn til Grundfos i Bjerringrbro med eldrevne lastbiler.

Foto: Maersk

27.01.2025

SCM.dk

Grundfos var en af de første virksomheder, der benyttede sig af Maersk´ tilbud om grønnere transport af containere til søs ved brug af biodiesel og biometanol.

“Efter reduktionen i udledning fra vores søtransport ønskede vi at tage det næste skridt for at spare udledninger ved transporten af containere til vores fabrikker eller lagerbygninger. Implementeringen af eldrevne lastbiler på vejene i Danmark er gået rigtig godt og er en god case for international udbredelse af eldrevne lastbiler,” udtaler Dirk Van Der Heijden, der er Sr Director for Global Logistics i Grundfos.

Det er planen, at mellem 600 og 800 containere årligt skal fragtes fra havnen til fabrikken med eldrevne lastbiler.

-emte

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.09.2026SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

11.09.2026nShift

Sponseret

nShift kåret til Årets Virksomhed ved 2026 Global Supply Chain Awards

SCM.dk

Systematic og Thales vil integrere dansk luftforsvar

SCM.dk

Verdensmålene halter afsted. Men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

09.09.2026SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

09.09.2026SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

07.09.2026SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

07.09.2026SCM.dk

Maersk installerer første sejl på containerskib

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia