Maersk øger omsætning og indtjening i Q1

A.P. Møller - Maersk øgede omsætningen med en lille milliard dollar til 13,3 mia. dollar i 1. kvartal sammenlignet med samme periode i fjor, mens driftsindtjeningen (EBITDA) steg med godt 1,1 mia. dollar til 2,7 mia. dollar, fremgår det af koncernens netop offentliggjorte kvartalsregnskab.

Vincent Clerc, CEO i A.P. Møller - Maersk..

08.05.2025

SCM.dk

”Vi leverer et stærkt resultat sammenlignet med samme kvartal sidste år, drevet af fortsatte forbedringer i driften og en global økonomi, der har været i god form i årets første tre måneder. Med stigende handelspolitiske spændinger og den voksende usikkerhed er der endnu en gang kommet fokus på de globale forsyningskæder,” udtaler Vincent Clerc, CEO i A.P. Møller - Maersk i forbindelse med kvartalsregnskabet.

Og resultaterne er da også bedre end hvad mange analytikere havde spået.

Omsætningen i Ocean steg med 910 mio. dollar til 8.9 mio. dollar i forhold til 1. kvartal i fjor, ligesom Terminals oplevede en fremgang på 232 mio. dollar. Logistics & Services oplevede til gengæld et mindre fald i omsætningen på 16 mio. dollar og landede på 3,49 mia. dollar.

Koncernens samlede resultat efter skat for 1. kvartal steg med 999 mio. dollar til 1,2 mia. dollar i forhold til samme periode i fjor.

Maersk´s forventninger til hele året er uændret et EBITDA på 6-9 mia. dollar og et driftsresultat (EBIT) på 0-3 mia. dollar.

Forventningerne er baseret på, at forstyrrelserne i Det Røde Hav fortsætter året ud.

Om den forventning holder stik er usikkert efter Trumps meddelelse om, at USA stopper angrebene på Houthierne, der angiveligt har indvilget i at stoppe angrebene på den civile skibsfart.

Sker det, er der udsigt til markant lavere rater, der vil føre til ,at kvartalets regnskab meget vel kan blive det bedste for Maersk i 2025

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

SCM.dk

Bosch udvikler brændstofventil til skibsmotorer

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

03.09.2026SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

03.09.2026SCM.dk

Royal Arctic Line fragter helikoptere til Grønland

02.09.2026SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

02.09.2026SCM.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

02.09.2026SCM.dk

Levering og retur afgør danskernes onlinekøb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

10.09.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden. På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Odense