Maersk overskud på 208 mio. dollar i Q1

Maersk kom ud af året første kvartal med et nettooverskud på 208 millioner dollar, mod 2,3 milliarder dollari samme kvartal 2023. Omsætningen faldt fra 14,2 milliarder dollar i 2023 til 12,4 milliardr dollar i første kvartal 2024.

Foto: HHM / Dietmar Hasenpusch

02.05.2024

SCM.dk

"Vi har fået en god start på året med et første kvartal, der har udviklet sig præcis, som vi forudsagde. Efterspørgslen i markedet nærmer sig den øvre ende af de forventninger, vi har baseret vores guidance på, og krisen i det Røde Hav er fortsat uløst. Begge faktorer bidrog til at løfte resultaterne i første kvartal, og det ser ud til, at de vil fortsætte med at influere på de kommende kvartaler”, siger Vincent Clerc, adm. Direktør i Maersk.

Vi forventer dog stadig, at de mange nye skibe, der leveres i år og næste år, på et tidspunkt vil udligne effekten af den øgede efterspørgsel og situationen i det Røde Hav, hvilket vil resultere i fornyet pres på markedet. Derfor fastholder vi fokus på stram omkostningsstyring for at kompensere for de højere udgifter i Ocean-forretningen, som følger af ikke at kunne sejle gennem det Røde Hav, samt på at forbedre profitabiliteten i vores Logistik-forretning. Arbejdet med at holde omkostningerne i skak og fortsat levere løsninger af høj kvalitet er afgørende for, at vi kan blive ved med at hjælpe vores kunder med at styrke deres forsyningskæder og navigere bedst muligt gennem de udfordringer, de oplever – både på kort og langt sigt”, siger Vincent Clerc.

Fordelt på de enkelt divisioner, kom Ocean ud med et driftsresultat (EBITDA) på 956 millioner dollar, mod 3,4 milliarder dollar i 1. kvartal 2023.

Logistics & Services driftsresultat (EBITDA) på 266 millioner dollar mod 316 millioner dollar i 2023.

Terminals med 348 millioner dollar mod 291 milllioner dollar i samme kvartal sidste år.

Towage & Maritime Services 80 millioner dollar mod 83 millioner dollar.

Maersk opjusterer forvenyningerne til selskabets drift, og forventer nu at driftsresultatet (EBITDA) i 2024 vil vokse mellem 4-6 procent.

-mauh
 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026SCM.dk

Grande Svezia sætter ny standard for grøn maritim logistik

11.03.2026SCM.dk

Maersk har ti skibe fanget i konflikt

SCM.dk

Dansk satellitproducent leverer satellitplatform til Østrigs første militære satellit

SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

06.03.2026SCM.dk

Søfartsstyrelsen hæver sikkerhedsniveauet for Mellemøst-farvande

06.03.2026SCM.dk

Søkrig i Mellemøsten i voldsom udvikling

06.03.2026SCM.dk

Transportbranchen kritiserer nye toldåbningstider i Padborg

04.03.2026SCM.dk

Hormuz-strædet tømt for skibstrafik

04.03.2026SCM.dk

Norsk medicindistribution bruger avanceret sensor til kvalitetskontrol

03.03.2026SCM.dk

USA: Beskyttelse af globale sejruter var vigtig årsag til angreb

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense