Målet er at skabe en revolution inden for pakkedistributionen

Belters innovative pakkeboksløsninger kombineret med SALTO WECOSYSTEMs brancheførende Smart Access-teknologi vil være med til at sætte nye standarder for brugervenlighed, sikkerhed og bæredygtighed inden for pakkedistributionen.

Salto Wecosystem investerer i Belter, en dynamisk startup-virksomhed inden for pakkeboksløsninger. Foto: SALTO WECOSYSTEM

30.09.2024

SCM.dk

SALTO WECOSYSTEM, en af de førende udviklere og producenter af adgangsløsninger og ID-administration, foretager en strategisk investering i Belter, en dynamisk startup-virksomhed inden for pakkeboksløsninger med base i Holland.

SALTO WECOSYSTEM har erhvervet en minoritetsandel som en del af Belters seneste finansieringsrunde. Investeringen repræsenterer en fælles vision om at modernisere og innovere pakkedistributionen gennem avancerede intelligente leveringsløsninger og næste generation af OOH (Out Of Home) pakkeboksteknologi.

"Vi kombinerer vores fælles vision med Belters innovative pakkeløsninger for at ændre den måde, hvorpå pakker når deres destination, samtidig med at vi vil sætte nye standarder for sikkerhed, fleksibilitet og bæredygtighed. Det er vores fælles fokus at tilpasse os den urbane udvikling og dynamikken i pakke-distributionsindustrien og samtidig revolutionere den måde, vi sender og modtager pakker på, når det er muligt, med smartere og mere bæredygtige alternativer”, siger Marc Gomez, CEO for SALTO WECOSYSTEM.

Læs også: Nye EU-regler på vej – men forbrugerne er uvidende om miljø- og klimaudfordringer ved bilens dæk

Da logistikbranchen håndterer stadig flere pakkeleverancer er der et stigende behov for at finde mere bæredygtige måder at pakke, transportere, levere og returnere pakker på. Byerne er under stigende pres for at sænke CO2-udledningen og reducere trafikbelastningen, men forbrugerne forventer stadig både bekvemmelighed og hurtig levering. Belter leverer smarte, fritstående pakkebokse i forskellige størrelser, der kan tilpasses de daglige krav til volumen.

"Vi er inspireret til at udnytte vores respektive kompetencer og ekspertise til at præge fremtidens pakkelevering. Vores investering styrker vores engagement i at skabe vækst og levere innovative løsninger”, siger Elmar Hartmann, CEO for Gantner, en SALTO WECOSYSTEM-virksomhed, der tilbyder smarte elektroniske skabsløsninger.

Kilde: Salto

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Optimering af last-mile-logistik

Forbrugerne kræver hurtigere, mere præcise og mere bæredygtige leverancer, når de køber varer på nettet. Det presser virksomheder til at finde nye, innovative løsninger. I dette tema udforsker vi, hvordan teknologiske og operationelle forbedringer kan optimere leveringsprocessen, reducere omkostninger og miljøpåvirkning samt skabe bedre kundeoplevelser.​

Relateret indhold

09.12.2025SCM.dk

Masser af bananer på britisk kyst

09.12.2025SCM.dk

Flere ulykker kræver bedre sidste-kilometer sikkerhed

08.12.2025SCM.dk

Maersk lancerer nyt alternativt brændstofforsøg

05.12.2025SCM.dk

Hapag-Lloyd byder på ZIM

05.12.2025SCM.dk

DHL investerer 130 millioner euro i nyt logistikcenter i Saudi-Arabien

05.12.2025SCM.dk

Krigsrisikopræmier i Sortehavet tredoblet efter nye angreb

04.12.2025SCM.dk

Salling Group fastlægger 51 beredskabsbutikker i hele landet

03.12.2025SCM.dk

Eldrevne lastbiler fornyer pant- og retursystemet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Two CEOs, Once Supply Chain: 2025 Reflections and 2026 Realities

Dato

17.12.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn