Månedens udfordring: LEO Pharma vil bygge en digital tvilling for at håndtere risici

Målet er at bygge en digital tvilling af farmavirksomhedens samlede forsyningskæde, så LEO Pharma kan simulere effekterne af forskellige hændelser og derved bedre forebygge uønskede forstyrrelser. Men før det sker, vil virksomheden gennemføre en større hovedrengøring af stamdata og processer. Det sker for at sikre et solidt fundament for den digitale tvilling og en endnu mere robust forsyningskæde.

”Vi vil bruge en stor del af 2026 på at gøre det grundlæggende arbejde med at rydde op i stamdata og kortlægge risici samt værdikæder – og så håber vi, vi kan starte arbejdet med at bygge den digitale tvilling i løbet af 2027”, fortæller Lina Marie Rasmussen. Foto: LEO Pharma

07.04.2026

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Hun har arbejdet med LEO Pharmas forsyningskæde i 14 år, og de sidste lidt mere end tre år har det været med ansvar for det hele. Det er gået så godt, at Lina Marie Rasmussen i september 2025 blev rangeret som nummer to i kåringen ’Årets Bedste Supply Chain Leder i Danmark 2025’.

”Vi har for nylig været igennem en større transformation med et klart fokus på at genoprette profitabilitet på koncernniveau. For os har det betydet en meget stringent prioritering af vores ressourcer kombineret med stærk støtte til salgsdrevet vækst” fortæller hun og tilføjer:

”Nu står vi ved indgangen til et nyt kapitel. Det, der har gjort os succesfulde indtil nu, er ikke nødvendigvis det samme, der vil gøre os succesfulde fremadrettet. I ledergruppen tager vi derfor hvert kvartal et ærligt kig på tre spørgsmål: Hvad virker? Hvad virker ikke? Og hvad mangler vi at arbejde mere systematisk med? Udfaldet af den øvelse sætter retningen for vores fælles fokus – og lige nu peger pilen tydeligt på behovet for at modne vores tilgang til langsigtet risikostyring”.

Som mange andre større virksomheder har LEO Pharma en overordnet ’enterprise risk management’ ramme, hvor forsyningsrisici naturligt indgår. Lina Marie Rasmussen fremhæver, at virksomhedens ambition er at skabe langt større transparens: Hvor giver det strategisk og økonomisk mening at investere i at reducere supply risici – og hvor kan virksomheden leve med, at visse risici eksisterer? 

Hun fremhæver dog også, at det ikke er sådan, at alle risici nødvendigvis kan og bør elimineres. Udfordringen – og målet – er at finde den rette balance mellem robusthed og økonomisk rationalitet.

Risikostyring er den dominerende udfordring

Risikomitigation – altså evnen til at forebygge og afbøde risici - kan tage mange former, fra forsikringsløsninger til ændringer i supply chain‑design, der øger resiliens og fleksibilitet. Det er netop i det balancepunkt, at LEO Pharmas største supply chain udfordring – og mulighed – ligger i den nærmeste fremtid.

”McKinsey har en interessant analyse, der blev præsenteret på McKinsey Roundtable i 2023, se figur 1. Den viser, at antallet af forstyrrelser eller ’disruptions’ i globale supply chains over de seneste fem år har været tre gange højere end i de foregående fem – og at både varighed og konsekvens er blevet markant værre. Det efterlader os med en ret klar erkendelse: Vi er simpelthen nødt til at arbejde mere systematisk med risiko, end vi har gjort tidligere”, fortæller hun.

Da dette er en tydelig strategisk prioritet for LEO Pharma, har Lina Marie Rasmussen allokeret dedikerede ressourcer i organisationen: ”Vi har nu et director område med ansvar for dette arbejde ledet af Selmona Walder, som har en solid faglig baggrund inden for netop risikostyring fra et IMD masterforløb”.

Læs også: AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

Risikostyring kræver skarp afgrænsning

Hun arbejder tæt sammen med både interne og eksterne produktionssites, distributionspartnere, IT og LEO Pharmas forsikringsmægler for at kortlægge virksomhedens værdikæder og opbygge et datagrundlag, der kan danne fundament for en ny governance‑model og mere datadrevet beslutningstagning i forhold til, hvordan og hvor virksomheden skal agere på forsyningsrisici.

”Det er en stor og kompleks opgave – og der er en reel risiko for at ’koge havet’. En forsyningskæde rummer potentielt mange risici, så en skarp afgrænsning af omfang er helt afgørende for at skabe fremdrift og reel værdi”, fortæller hun og supplerer:

”På sigt ser vi dette som et oplagt emne for et digitaliseringsprojekt. Ambitionen er at opbygge en digital tvilling af vores forsyningskæde, så vi kan simulere effekten af forskellige hændelser og derfra designe målrettede og proportionelle mitigeringstiltag”.

Kræver bred og dyb indsigt

Arbejdet med risiko kræver ifølge Lina Marie Rasmussen en bred forståelse af den samlede forsyningskæden – men det stopper ikke der. Det forudsætter også indsigt i de finansielle konsekvenser og - i bredere forstand - i omverdenen. Geopolitik, regulering, energimarkeder og klimarelaterede hændelser påvirker i stigende grad vores forsyningskæder, og hun fremhæver, at det er afgørende, at vi løbende holder os orienteret om, hvad der sker – og hvordan andre globale virksomheder navigerer i samme landskab.

”Samtidig er risikomitigering ikke udelukkende et spørgsmål om at investere flere penge. Forventningen er ikke kun, at vi skal bygge flere buffere eller redundanser ind, men at vi bliver klogere på, hvordan vi gør tingene. Ofte ligger der et stort potentiale i at arbejde smartere: Forenkle flows, designe mere fleksible løsninger og træffe mere bevidste valg om, hvor kompleksitet faktisk skaber værdi – og hvor den blot skaber risiko”, fortæller hun.

Her spiller data igen en helt central rolle. Hun peger på, at gode data giver indsigt i, hvor virksomheden kan reducere risiko uden uforholdsmæssige omkostninger, og hvor investeringer i mitigation reelt flytter noget. Kort sagt: ”Data hjælper os med at skelne mellem de risici, vi skal handle på, og dem vi bevidst kan vælge at leve med. Vi vil bruge en stor del af 2026 på at gøre det grundlæggende arbejde med at rydde op i stamdata og kortlægge risici samt værdikæder – og så håber vi, vi kan starte arbejdet med at bygge den digitale tvilling i løbet af 2027”.

Figur 1: ”Antallet af forstyrrelser eller ’disruptions’ i globale supply chains over de seneste fem år har været tre gange højere end i de foregående fem – og både varighed og konsekvens er blevet markant værre. Det efterlader os med en ret klar erkendelse: Vi er simpelthen nødt til at arbejde mere systematisk med risiko, end vi har gjort tidligere”, fortæller Lina Marie Rasmussen. Foto: McKinsey Global Institute Research

Om Lina Marie Rasmussen

  • Aktuel position: Vice President Global Supply Chain, LEO Pharma.
  • Uddannelse: Cand. merc. CBS og Harvard Business School Leadership Program.
  • Erhvervserfaring: 20 års erfaring med finans og supply chain fra LEO Pharma, Microsoft og KPMG.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

SCM.dk

Tegn på - spinkelt - håb for afspænding i Hormuz

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

05.05.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

24.04.2026SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K