Månedens udfordring: LEO Pharma vil bygge en digital tvilling for at håndtere risici

Målet er at bygge en digital tvilling af farmavirksomhedens samlede forsyningskæde, så LEO Pharma kan simulere effekterne af forskellige hændelser og derved bedre forebygge uønskede forstyrrelser. Men før det sker, vil virksomheden gennemføre en større hovedrengøring af stamdata og processer. Det sker for at sikre et solidt fundament for den digitale tvilling og en endnu mere robust forsyningskæde.

”Vi vil bruge en stor del af 2026 på at gøre det grundlæggende arbejde med at rydde op i stamdata og kortlægge risici samt værdikæder – og så håber vi, vi kan starte arbejdet med at bygge den digitale tvilling i løbet af 2027”, fortæller Lina Marie Rasmussen. Foto: LEO Pharma

07.04.2026

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Hun har arbejdet med LEO Pharmas forsyningskæde i 14 år, og de sidste lidt mere end tre år har det været med ansvar for det hele. Det er gået så godt, at Lina Marie Rasmussen i september 2025 blev rangeret som nummer to i kåringen ’Årets Bedste Supply Chain Leder i Danmark 2025’.

”Vi har for nylig været igennem en større transformation med et klart fokus på at genoprette profitabilitet på koncernniveau. For os har det betydet en meget stringent prioritering af vores ressourcer kombineret med stærk støtte til salgsdrevet vækst” fortæller hun og tilføjer:

”Nu står vi ved indgangen til et nyt kapitel. Det, der har gjort os succesfulde indtil nu, er ikke nødvendigvis det samme, der vil gøre os succesfulde fremadrettet. I ledergruppen tager vi derfor hvert kvartal et ærligt kig på tre spørgsmål: Hvad virker? Hvad virker ikke? Og hvad mangler vi at arbejde mere systematisk med? Udfaldet af den øvelse sætter retningen for vores fælles fokus – og lige nu peger pilen tydeligt på behovet for at modne vores tilgang til langsigtet risikostyring”.

Som mange andre større virksomheder har LEO Pharma en overordnet ’enterprise risk management’ ramme, hvor forsyningsrisici naturligt indgår. Lina Marie Rasmussen fremhæver, at virksomhedens ambition er at skabe langt større transparens: Hvor giver det strategisk og økonomisk mening at investere i at reducere supply risici – og hvor kan virksomheden leve med, at visse risici eksisterer? 

Hun fremhæver dog også, at det ikke er sådan, at alle risici nødvendigvis kan og bør elimineres. Udfordringen – og målet – er at finde den rette balance mellem robusthed og økonomisk rationalitet.

Risikostyring er den dominerende udfordring

Risikomitigation – altså evnen til at forebygge og afbøde risici - kan tage mange former, fra forsikringsløsninger til ændringer i supply chain‑design, der øger resiliens og fleksibilitet. Det er netop i det balancepunkt, at LEO Pharmas største supply chain udfordring – og mulighed – ligger i den nærmeste fremtid.

”McKinsey har en interessant analyse, der blev præsenteret på McKinsey Roundtable i 2023, se figur 1. Den viser, at antallet af forstyrrelser eller ’disruptions’ i globale supply chains over de seneste fem år har været tre gange højere end i de foregående fem – og at både varighed og konsekvens er blevet markant værre. Det efterlader os med en ret klar erkendelse: Vi er simpelthen nødt til at arbejde mere systematisk med risiko, end vi har gjort tidligere”, fortæller hun.

Da dette er en tydelig strategisk prioritet for LEO Pharma, har Lina Marie Rasmussen allokeret dedikerede ressourcer i organisationen: ”Vi har nu et director område med ansvar for dette arbejde ledet af Selmona Walder, som har en solid faglig baggrund inden for netop risikostyring fra et IMD masterforløb”.

Læs også: AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

Risikostyring kræver skarp afgrænsning

Hun arbejder tæt sammen med både interne og eksterne produktionssites, distributionspartnere, IT og LEO Pharmas forsikringsmægler for at kortlægge virksomhedens værdikæder og opbygge et datagrundlag, der kan danne fundament for en ny governance‑model og mere datadrevet beslutningstagning i forhold til, hvordan og hvor virksomheden skal agere på forsyningsrisici.

”Det er en stor og kompleks opgave – og der er en reel risiko for at ’koge havet’. En forsyningskæde rummer potentielt mange risici, så en skarp afgrænsning af omfang er helt afgørende for at skabe fremdrift og reel værdi”, fortæller hun og supplerer:

”På sigt ser vi dette som et oplagt emne for et digitaliseringsprojekt. Ambitionen er at opbygge en digital tvilling af vores forsyningskæde, så vi kan simulere effekten af forskellige hændelser og derfra designe målrettede og proportionelle mitigeringstiltag”.

Kræver bred og dyb indsigt

Arbejdet med risiko kræver ifølge Lina Marie Rasmussen en bred forståelse af den samlede forsyningskæden – men det stopper ikke der. Det forudsætter også indsigt i de finansielle konsekvenser og - i bredere forstand - i omverdenen. Geopolitik, regulering, energimarkeder og klimarelaterede hændelser påvirker i stigende grad vores forsyningskæder, og hun fremhæver, at det er afgørende, at vi løbende holder os orienteret om, hvad der sker – og hvordan andre globale virksomheder navigerer i samme landskab.

”Samtidig er risikomitigering ikke udelukkende et spørgsmål om at investere flere penge. Forventningen er ikke kun, at vi skal bygge flere buffere eller redundanser ind, men at vi bliver klogere på, hvordan vi gør tingene. Ofte ligger der et stort potentiale i at arbejde smartere: Forenkle flows, designe mere fleksible løsninger og træffe mere bevidste valg om, hvor kompleksitet faktisk skaber værdi – og hvor den blot skaber risiko”, fortæller hun.

Her spiller data igen en helt central rolle. Hun peger på, at gode data giver indsigt i, hvor virksomheden kan reducere risiko uden uforholdsmæssige omkostninger, og hvor investeringer i mitigation reelt flytter noget. Kort sagt: ”Data hjælper os med at skelne mellem de risici, vi skal handle på, og dem vi bevidst kan vælge at leve med. Vi vil bruge en stor del af 2026 på at gøre det grundlæggende arbejde med at rydde op i stamdata og kortlægge risici samt værdikæder – og så håber vi, vi kan starte arbejdet med at bygge den digitale tvilling i løbet af 2027”.

Figur 1: ”Antallet af forstyrrelser eller ’disruptions’ i globale supply chains over de seneste fem år har været tre gange højere end i de foregående fem – og både varighed og konsekvens er blevet markant værre. Det efterlader os med en ret klar erkendelse: Vi er simpelthen nødt til at arbejde mere systematisk med risiko, end vi har gjort tidligere”, fortæller Lina Marie Rasmussen. Foto: McKinsey Global Institute Research

Om Lina Marie Rasmussen

  • Aktuel position: Vice President Global Supply Chain, LEO Pharma.
  • Uddannelse: Cand. merc. CBS og Harvard Business School Leadership Program.
  • Erhvervserfaring: 20 års erfaring med finans og supply chain fra LEO Pharma, Microsoft og KPMG.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Transparens i værdikæden

Viden om og data på, hvad der foregår i ens værdikæde, er helt afgørende, når man vil drive, lede, styre, planlægge og udvikle sin forretning - uanset om det er med fokus på mål på produktivitet, omkostninger, leveringskvalitet, salg, bæredygtighed, resiliens eller noget helt syvende. Et udvidet fokus på transparens er drevet af udviklingen i en centrifuge af marked, lovgivning og teknologi. I et fælles tema for CSR.dk, SCM.dk og produktion.dk afdækker vi, hvordan man får adgang til data og information, hvad den kan bruges til og hvad værdien af transparens er. 

Relateret indhold

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

SCM.dk

Geopolitik bliver største risiko for energiforsyningen

SCM.dk

AI forandrer endnu ikke supply chain-modellen - sådan for alvor

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

17.07.2026SCM.dk

Lager- og transportmedarbejdere søger sjældnere hjælp

16.07.2026SCM.dk

SMV’er skal tænke nyt for at tiltrække fremtidens arbejdsmarked

14.07.2026Lyngsoe

Sponseret

Lyngsoe styrker sin tilstedeværelse i Sydeuropa gennem en strategisk investering i CodeOne

01.07.2026SCM.dk

Geopolitisk uro øger krav til eksportstrategien

30.06.2026Columbus

Sponseret

Fremtidens virksomheder skabes nu – men hvor bør dit AI-fokus være?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle