Mangel på beredskab ved katastrofer kan koste dyrt

Globaliseringen har flyttet dansk produktion til fjerne lande, hvor risikoen for naturkatastrofer er langt højere end i Danmark. Men alt for mange danske virksomheder har slet ikke styr på, hvad de skal gøre, hvis katastrofen indtræffer. Det kan koste dem dyrt, viser en ny undersøgelse.

Det gik hårdt ud over Eccos produktion under oversvømmelserne i Thailand i 2011. Foto: Photos.com. .

27.09.2013

SCM.dk

Da Thailand blev ramt af massive oversvømmelser i efteråret 2011, gik det hårdt ud over Eccos fabrik i byen Ayutthaya nord for Bangkok. Fabrikken stod under vand, produktionen gik i stå, og Ecco mistede 30 procent af sin globale produktionskapacitet i en periode på 2 måneder. Forsigtige skøn lød dengang på et samlet tab til Ecco på op mod 360 millioner kroner.

Læs også: Vand truer forsyningskæder

Scenariet er ikke fremmed; mange virksomheder har oplevet store huller i produktionen på grund af uforudsete hændelser som oversvømmelser, ildebrande og andre natur- eller menneskabte katastrofer, og fællesnævneren for dem alle er store økonomiske tab.

En helt ny undersøgelse fra PA Consulting Group, som er gennemført i samarbejde med en række af de største danske virksomheder, viser, at danske virksomheder langt fra har styr på deres beredskabsplaner, og det kan på sigt gå hårdt ud over de virksomheder, som i takt med den øgede globalisering, flytter produktionen til udlandet.

Risici vurderes lokalt
Undersøgelsen viser blandt andet, at risici vurderes lokalt, det vil sige, at risikovurderingen ikke prioriteres på ledelsesmæssigt plan, men snarere regnes for noget, den lokale produktionsledelse tager sig af.

Samtidig fokuserer de fleste virksomheder på, hvilke tiltag man skal iværksætte umiddelbart efter, at produktionen er blevet sat i stå for eksempel på grund af en oversvømmelse, fremfor at se på, hvordan man genopretter produktionen på længere sigt og dermed sikrer mindst muligt tab.

Virksomhederne ignorerer problemet
Ifølge Michael Nordstrøm, som står bag undersøgelsen, tager virksomhederne slet ikke problemet alvorligt nok:

”Jeg synes, det er skræmmende, at så mange virksomheder ignorerer de enorme risici, der er forbundet med at have sin produktion samlet ét sted. 90 procent af de virksomheder, som har deltaget i undersøgelsen, har ikke noget konkret overblik over potentielle risici, når de opsætter scenarier for uforudsete hændelser”, siger Michael Nordstrøm og uddyber:

”Når vi spørger virksomhederne, hvorfor de ikke tager problemet mere alvorligt, svarer de, at sandsynligheden for, at deres produktion kommer i fare, jo er meget lille. Det kan meget vel være, men når først ulykken er sket, kan det i værste fald betyde så store tab, at virksomheden må dreje nøglen om”, siger han.

Læs også: Forsyningskæder lider efter Sandy

De deltagende virksomheder i undersøgelsen opererer inden for mode og beklædning, konsum, produkter og komponenter til industrien samt pharma, oplyser PA Consulting Group.

Hovedkonklusionerne fra undersøgelsen er:

  • Op mod 60 procent opfatter operationel risikohåndtering i forsyningskæden som næsten lige så vigtig som økonomisk risikohåndtering.
  • 50 procent har ikke formaliseret risikoscenarier og genoprettelsesplaner, men overlader det til den lokale produktionsledelse.
  • 70 procent har ikke formaliserede processer til at formidle genoprettelsesplaner ned igennem organisationen.
  • 90 procent har ikke noget konkret overblik over potentielle risici, når de opsætter scenarier for uforudsete hændelser.
  • 90 procent har ingen konkrete planer, der beskriver, hvordan de genopbygger produktionen, eller hvordan produktionen skal køre, mens hændelsen står på.
  • 85 procent indikerer, at de ikke kender den nuværende status på de gældende genoprettelsesplaner.
  • 80 procent har ikke klart definerede processer for, hvordan de lokaliserer, tilpasser eller aktiverer en plan i tilfælde af et nedbrud i produktionen.

PA Consulting Groups råd til en beredskabsplan:

  • Den skal være realistisk i omfang og målrettet specifikke og gennemtænkte hændelser.
  • Økonomisk at implementere.
  • Skal være eksekverbar: En god beredskabsplan må ikke kræve længerevarende omstilling, men skal kunne iværksættes med det samme.
  • Skal være afprøvet: Det kan gøres gennem virkelighedstro scenarier, hvor man gennemtænker alt, lige fra katastrofen indtræffer til, hvordan produktionen sikres bedst muligt.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.04.2026Global AGV

Sponseret

60% besparelse på din drift

14.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Make to Order i en uforudsigelig verden

SCM.dk

Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

SCM.dk

Cybertrusler bremser AI i transportbranchen

07.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Ingen influenza her, AGV’er der holder produktionen kørende

06.04.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt kransystem og strømlinet produktion hos Danfoss Semco

06.04.2026SCM.dk

MADE-projekt kan reducere plastforbrug med 10 procent

30.03.2026Global AGV

Sponseret

Mød din nye kollega her

25.03.2026Global AGV

Sponseret

Søg om 3 måneders test af Global AGV via SMV:Digital

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913 (Engelsk)

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

04.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

AlfaPeople
Webinar
Microsoft 2026 Release Wave 1 | Dynamics 365 Finance and Supply Chain Management

What’s new in Microsoft 2026 Release Wave 1 for Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management The Microsoft 2026 Release Wave 1 brings a wide range of improvements to Dynamics 365 Finance and Supply Chain Management. In this compact 30‑minute session, we will walk you through the most important updates, enhancements and automation capabilities.

Dato

05.05.2026

Tid

15:00

Sted

Teams, Online