Mangel på arbejdskraft kan føre til stigende priser

Beskæftigelsen vil fortsat være historisk høj i både 2024 og 2025. Det forventer De Økonomiske Råd i deres netop offentliggjorte vismandsrapport. Det understreger behovet for arbejdsmarkedsreformer, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne. For manglen på kvalificerede medarbejdere skubber virksomhederne – og i sidste ende Danmark – ud af balance.

For at lette presset på det danske arbejdsmarked, er det nødvendigt at øge arbejdsudbuddet. Det er simpelthen en bunden opgave. Det kan for eksempel ske ved at styrke gevinsten ved at arbejde som senior og gøre det nemmere at rekruttere internationalt, mener TEKNIK Arbejdsgiverne. Foto: 123rf.com

03.06.2024

SCM.dk

Presset på arbejdsmarkedet letter ikke foreløbig, lyder det i den netop offentliggjorte vismandsrapport. Derfor er det helt afgørende at sætte gang i reformer på arbejdsmarkedet for at mindske risikoen for lønpres, højere inflation og stigende forbrugerpriser, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne:

”Vismændene fremhæver, at virksomhederne i en længere periode har absorberet lønstigningerne selv, hvilket har ædt mere og mere af fortjenesten. Men det kan virksomhederne ikke holde til i længden. Derfor vil man uundgåeligt blive nødt til at sende omkostningerne videre til forbrugerne i form af stigende priser, for at forretningen kan løbe rundt”, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.

Vismændene peger på, at en ubalance på arbejdsmarkedet kan føre til stigende priser, der fører til en stigning i inflationen. Samtidig svækker stigende lønninger også Danmarks globale konkurrenceevne, da medarbejderne ikke er blevet mere produktive. Det betyder, at det på sigt kan blive dyrere at producere varer i Danmark end i udlandet, og Danmark mister konkurrencefordele.

Læs også: Tendens til faldende efterspørgsel i metalindustrien

”For at lette presset på det danske arbejdsmarked, er det nødvendigt at øge arbejdsudbuddet. Det er simpelthen en bunden opgave. Det kan for eksempel ske ved at styrke gevinsten ved at arbejde som senior og gøre det nemmere at rekruttere internationalt. Desværre ser vi i øjeblikket, at det går den forkerte vej, hvor politikerne laver mere i stedet for mindre bureaukrati for virksomhederne, når de søger efter udenlandske kollegaer”, siger Maria Schougaard Berntsen.

Kilde: TEKNIK Arbejdsgiverne

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

SCM.dk

Maersk har ti skibe fanget i konflikt

SCM.dk

IKEA indfører selvkørende køretøjer i Kina

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense