McKinsey: Sådan vil den selvkørende lastbil påvirke fremtiden

Lavere omkostninger, hurtigere forretningsgange og nye mønstre i verdenshandlen. Effekten af de selvkørende lastbiler – og automation generelt – i de kommende år bliver stor, vurderer McKinsey.

Selvom totalt autonome lastbiler som Volvos Vera-koncept stadig er et stykke fra at rulle rundt på vejene, så kommer de selvkørende lastbiler til at påvirke industrien i stor stil, vurderer McKinsey. Illustration: Volvo.

14.12.2018

SCM.dk

Som den faste læser på SCM.dk ved, så teknologien på vej frem og adskillige virksomheder som eksempelvis DB Schenker, Volvo og Tesla arbejder med de forskellige muligheder, herunder platooning, som Scania allerede eksperimenterede med forrige år.

Alene i USA estimerer McKinsey at de autonome lastbiler (At’ere) kan spare den amerikanske truckingindustri for op mod 125 mia. dollars (820 mia. kr.), men hvor de penge ender, og hvordan, er et mere åbent spørgsmål. Og hvad med chaufførerne?

McKinsey peger videre på, at lastbilindustrien i USA er enorm, men også konservativ og på mange måder uforandret i årtier. Men det er selvsagt ved at ændre sig. De første selvkørende leverancer er allerede afleveret, og ombygningen af traditionelle lastbiler til selvkørende bliver stadig billigere, ifølge McKinsey startende ved under 200.000 kr.

Radikale ændringer
McKinsey har analyseret, hvordan AT’erne vil påvirke forskellige dele af transportindustrien, lige fra godsjernbanerne over distributionscentrene til havne og rederier. Her fremhæves især potentialet i, at en lang række faciliteter vil komme til at være i drift døgnet rundt, året rundt, hvilket på sigt vil gøre udsving på døgn-, uge- og månedsbasis til fortid, og samtidig hæve tempoet i hele branchen.

AT’ernes største impact vil dog naturligvis blive i truckingsektoren og her ser McKinsey fire centrale effekter, som branchens aktører vil få at mærke:

  1. Driftsomkostningerne vil falde, selvom investeringsudgifterne til dyrt materiel vil stige, hvilket vil udfordre mange virksomheder.
  2. AT’erne vil formentlig føre til konsolideringer af lastbilflåderne i USA, som er meget fragmenteret i dag.
  3. AT’erne vil formentlig afhjælpe industriens kapacitetsudfordringer, ikke mindst ved at modarbejde den massive mangel på chauffører, USA har kæmpet med i årevis.
  4. AT’erne vil give flere lastbilfabrikanter mulighed for at komme ind på transportmarkedet.

Hvad driftsomkostningerne angår, så peger McKinsey på, at de største besparelser vil blive hentet på de mindskede lønudgifter. Det er dog ikke nødvendigvis dårligt nyt for chaufførerne, da mange de job, AT’erne vil kunne overtage, i dag er ubesatte. Det gælder ikke mindst langturschauffører, som er den mindst populære stilling blandt de kommercielle kørere.

Læs også: Toyota smider 17 mia. i selvkørende biler

Afslutningsvis konkluderer McKinsey, at AT’ernes indtog vil ændre industrien radikalt og skabe hurtigere flows og nye mønstre for transport og handel. For den enkelte virksomhed gælder det først og fremmest om at følge med i udviklingen. Hvis man nøjes med at kigge på fra sidelinjen, som McKinsey skriver, så risikerer man teknologien, og den værdi, den skaber, passerer forbi.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026SCM.dk

Danske virksomheder reagerer på USA’s uforudsigelighed

02.02.2026Inact ApS

Sponseret

2026: Hvorfor klassisk omkostningsoptimering ikke længere er nok

28.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Er forecastet jeres mest oversete konkurrenceparameter?

27.01.2026SCM.dk

CEO’erne bekymrer sig om geopolitik og hurtig AI-udvikling

22.01.2026SCM.dk

Danske topledere mindre optimistiske - men stadig over gennemsnittet

22.01.2026Descartes

Sponseret

5 tendenser for global handel 2026

20.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Hvorfor er forecast, indkøb, lagerstyring og S&OP vækstkritiske?

19.01.2026SCM.dk

SCM Panelet #9: Det er en virkelig god idé at gøre en dyd ud af risikostyring og compliance

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
NEXT-LEVEL LOGISTICS AT FARMASIET: AUTOMATING FOR SAME-DAY PRESCRIPTION DELIVERIES

How do you build a highly automated warehouse capable of delivering same-day prescription orders, while also meeting strict regulatory requirements? And how do you achieve this in a fast-growing organization without disrupting daily operations?

Dato

04.02.2026

Tid

10:00

Sted

Live online webinar