Med opkøb udvider Nordic Transport Group mod øst

Neptun Transport har specialiseret sig i vejgodstransport mellem Skandinavien og så Østeuropa og Mellemøsten. Nu har Nordic Transport Group, NTG, købt 75 procent af transportvirksomhedens aktier og tilføjelsen åbner døre for hele NTG mod øst.

NTG udvider sine kompetencer med opkøbet af Øst-specialisten Neptun Transport. Foto: Nordic Transport Group..

13.05.2021

SCM.dk

”Jeg er glad for at kunne byde velkommen til endnu en velkendt dansk fragt distributør til NTG”, siger Jepser Petersen, der er adm. direktør for Road & Logistics hos NTG, i anledning af virksomheden netop har underskrevet en købsaftale og dermed overtager 75 procent af aktierne i Neptun Transport A/S. Han fortsætter:

”Erhvervelsen af Neptun udvider vores kapabiliteter i Østeuropa og i Mellemøsten og bidrager med værdifuld ekspertise indenfor transport af farmaceutiske og bioteknologisk gods”.

Siden Neptun blev oprettet i 1990 har virksomheden specialiseret sig i vejtransport på tværs af Norden, Østeuropa og Balkan, samt Tyrkiet og Mellemøsten. Efter overtagelsen vil Neptun fortsætte som et separat datterselskab under NTG med de to stiftere, Peter Svendsen and Jakob Pedersen, på posten som adm. direktører. De beholder også hver især ejerskab over 12,5 procent af aktierne.

Læs også: DSV opkøber logistikselskab og bliver verdens tredjestørste

”Jeg ser frem til at udvikle Neptun yderligere sammen med to af de stiftende og administrerende direktører, der fortsat kommer til at være involveret i forretningen såvel som værdiskabelsen til virksomheden, samt resten af Neptun-holdet”, udtaler Jesper Petersen i en pressemeddelelse.

”Sammen med NTG kan vi accelerere udviklingen af vores eksisterende trade lanes og udvide antallet af geografiske områder, som vi dækker – til fordel for både Neptun og NTGs kunder. Jeg er stolt af de resultater, vi har skabt siden 1990, og jeg ser frem til næste fase af denne virksomheds rejse sammen med NTG”, afslutter Peter Svendsen, med-stifter og adm. direktør hos Neptun.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup