Medicin på køl kan nu leveres til dørtrin

Apopro, Danmarks største online-apotek, lancerer et nyt partnerskab med last mile-virksomheden Gordon for at gøre det lettere at få medicin leveret til hjemmet. Med det nye partnerskab kan alle danskere bestille lægemidler, der kræver opbevaring på køl online og få dem leveret direkte til døren.

”Tidligere har hjemmelevering af lægemidler på køl været så dyrt, at det ikke har været en mulighed for mange. Men sammen med Gordon kan vi tilbyde en sikker og tilgængelig hjemmelevering løsning for alle”, siger Tine Vestergaard, apoteker i Apopro. Foto: Apopro

03.03.2025

SCM.dk

Sammen med Gordon er Apopro det første apotek, der kan tilbyde hjemme levering af medicin i en ubrudt temperaturkontrolleret kølekæde i hele Danmark.

”Tidligere har hjemmelevering af lægemidler på køl været så dyrt, at det ikke har været en mulighed for mange. Men sammen med Gordon kan vi tilbyde en sikker og tilgængelig hjemmelevering løsning for alle”, siger Tine Vestergaard, apoteker i Apopro.

Gordon er Nordens førende inden for last mile-levering af temperaturkontrollerede varer og dækker det meste af det nordiske marked med en rækkevidde på 19 millioner slutkunder.

”I modsætning til mange andre last mile-aktører er vi ikke begrænset til at levere i store byer, men når ud til over 99 procent af alle indbyggere i Danmark. Det føles godt at arbejde sammen med Apopro om at tilbyde en service, der gør hverdagen lettere for mange mennesker”, siger Ali Ghoce, CEO for Gordon. 

Læs også: Biobrændstoffet HVO tilbydes nu på truckanlæg i Nordjylland

Gordons terminalinfrastruktur og køretøjsflåde er fuldt ud tilpasset temperaturkontrollerede hjemleveringer. For at opfylde de specifikke krav til håndtering af lægemidler er logistikflowet integreret med et digitalt kvalitetsstyringssystem. Trafikstyringssystemet bruger temperatursensorer til at overvåge køretøjernes temperatur i realtid og handle med det samme, hvis der opstår et problem.

”Vores mål er at gøre det så nemt som muligt for vores kunder at få adgang til alt deres medicin, også den der kræver opbevaring på køl. Med Gordon har vi fået en partner, som både vores kunder og vi som apotek kan føle os trygge ved”, siger Tine Vestergaard.

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Optimering af last-mile-logistik

Forbrugerne kræver hurtigere, mere præcise og mere bæredygtige leverancer, når de køber varer på nettet. Det presser virksomheder til at finde nye, innovative løsninger. I dette tema udforsker vi, hvordan teknologiske og operationelle forbedringer kan optimere leveringsprocessen, reducere omkostninger og miljøpåvirkning samt skabe bedre kundeoplevelser.​

Relateret indhold

25.05.2026SCM.dk

Sådan kvalitetssikrer I temperaturfølsomme varer under transport

21.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt asiatisk univers er åbnet i Rødovre Centrum

SCM.dk

AI-investeringer vokser markant i 2026

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

20.05.2026SCM.dk

Danske Fragtmænd bliver distributør for Lemvigh-Müller

18.05.2026SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

15.05.2026SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

14.05.2026SCM.dk

Varetransport får dyrere faste aftaler

11.05.2026SCM.dk

Trump afviser Irans svar – usikkerhed om Hormuzstrædet fortsætter

07.05.2026SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle