Milliarder brugt på kæmpe it-investering

Det har kostet over to milliarder kroner, der er blevet brugt over en million arbejdstimer, og det har involveret cirka 600 medarbejdere, da der var flest involverede.

”Fremtidens Coop handler om en enklere virksomhed med tre kæder – Brugsen, Coop og 365discount – i stedet for 8 og om en mere effektiv virksomhed, som kan sikre kunderne bedre oplevelser til konkurrencedygtige priser. Med den mest moderne IT har vi nu fundamentet, der er afgørende, på plads”, siger administrerende direktør Kræn Østergård Nielsen. Foto: Coop

15.11.2023

SCM.dk

Nu er den nye IT-platform, Coop One, i mål. ”Det er en milepæl i vores historie. Selvfølgelig på grund af projektets størrelse, men ikke mindst for dets betydning for Fremtidens Coop. For med den nye teknologi sikrer vi, at vores fem millioner ugentlige kunder får markant bedre oplevelser, når de besøger vores butikker”, siger administrerende direktør Kræn Østergård Nielsen, Coop, der som tidligere Teknologidirektør var med til at starte projektet i 2016. 

Nu er der etableret ét fælles datagrundlag på tværs af hele Coop inklusive de mange leverandører. Med Coop One er der skabt et fremtidssikret IT-fundament under hele Coop, der giver indsigt og et bedre datamæssigt beslutningsgrundlag i alt fra ordren hos leverandøren, til beslutningen om de rette varer på butikshylderne, både fysisk og digitalt til kunderne.

For kunden i butikken betyder det, at det er lettere at have de varer, som kunderne ønsker og dermed opleve færre situationer med udsolgte varer. Leveringssikkerheden er allerede forbedret over den seneste tid og vil blive yderligere løftet.

”Fremtidens Coop handler om en enklere virksomhed med tre kæder – Brugsen, Coop og 365discount – i stedet for 8 og om en mere effektiv virksomhed, som kan sikre kunderne bedre oplevelser til konkurrencedygtige priser. Med den mest moderne IT har vi nu fundamentet, der er afgørende, på plads”, siger Kræn Østergård Nielsen.

Læs også: Ny konsulentforretning for cybersikkerhed

Det er Danmarks største SAP-implementering i nyere tid baseret på den nyeste SAP Hana-teknologi. Projektet er gennemført med en række samarbejdspartnere, hvor to af de væsentligste har været IT-hovedleverandøren KPS og SAP.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Studerende får den nyeste forskning direkte ind i udviklingsprojekterne

19.05.2026SCM.dk

Logistikvirksomhed vælger standard-it og skalerbarhed

SCM.dk

Ny nordisk alliance vil styrke robusthed og konkurrenceevne

SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

16.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dataanalyser hjælper Nord Energi Net med at planlægge mere bæredygtigt

15.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ny samlerdestination i København: &Cards har åbnet flagship store

15.05.2026SCM.dk

Stadium vælger Infor og Columbus til unified commerce- og supply chain-platform

14.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Digitalt fundament giver Grundfos større skalerbarhed og overblik

14.05.2026Datacon A/S

Sponseret

7.500 ekspeditioner på under 4 timer kræver sit system

13.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KR TITAN ultra: KUKA sætter nye standarder inden for automatisering af tunge opgaver

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Delfi Technologies A/S
Konference
Mød Delfi Technologies på Uniconta Partnerdagen 2026

Delfi Technologies deltager på Partnerdagen hos Uniconta, hvor vi sætter fokus på, hvordan virksomheder kan optimere lagerstyring og arbejdsgange med intelligente mobile løsninger.

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nyborg Strand Hotel & Konference

Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online