Svært at skaffe SCM-talenter uden for storbyerne

Peter Damberg, HR vicepræsident for Toyota Material Handling Europe, mener, at ’The war for talent’ raser for fuld udblæsning blandt virksomheder, især i landdistrikterne.

17.04.2015

SCM.dk

Selv er Peter Damberg, HR vicepræsident for Toyota Material Handling Europe, for nylig rykket fra kontoret i Stockholm til Mjölby, der ligger 230 kilometer sydvest for Stockholm.  

”Så længe man befinder sig i nærheden af storbyerne, er det ikke noget stort problem at rekruttere talenter. Men kommer man bare 100 kilometer væk, er det et problem. Så vi må virkelig holde på de talenter, vi har. Det er utroligt vigtigt for os”, fortæller Peter Damberg, der eksempelvis har søgt en strategi manager i Mjölby i seks måneder.

Han nævner desuden, at han aktuelt har en medarbejder fra talentpoolen, der har sagt op, fordi han bor langt væk og har fundet en ny arbejdsplads tættere på sin bopæl.   

Talentmassen har mange jobalternativer
Eksemplerne viser ifølge Peter Damberg, at talentmassen har mange jobalternativer, og at konsulenthuset McKinseys forudsigelse fra 1997 om ’The war for talent’ blandt virksomhederne er mere aktuel end nogensinde.

Om Peter Damberg

Uddannelse: MBA i salg og marketing, CBS, 2001-03.

Seneste job: HR senior vicepræsident hos Sandvik Venture 2012-13, HR senior vicepræsident hos Seco Tools 2007-12.

Fritid: Familie og ishockey. 

”Talenter har altid et alternativ i markedet, for alle virksomheder slås jo i princippet om de samme dygtige medarbejdere. Talenter kan sagtens skifte mellem forskellige industrier, da funktionerne ofte er de samme. Det kan selvfølgelig være svært at skifte fra en stilling i en bank til en industrivirksomhed, men i jobskifter inden for fremstillingsindustrien og SCM spiller typen af virksomhed ikke den store rolle. Det er kundskaber og erfaring, der er de vigtige parametre”, siger Peter Damberg.  

Ikke højere løn
Han mener ikke, at højere løn umiddelbart kan komme på tale for at rekruttere talenter til landdistrikterne. 

”Der skal være en harmoni i vores totale lønomkostninger, så det er et svært spørgsmål. To medarbejdere med ens funktioner og kvalifikationer skal i princippet have det samme i løn, uanset hvor de arbejder. Men på sigt kan det princip måske være svært at fastholde”, siger Peter Damberg.

<p>”Talenter har altid et alternativ i markedet, for alle virksomheder slås jo i princippet om de samme dygtige medarbejdere”.</p>

Peter Damberg, HR vicepræsident for Toyota Material Handling Europe

Flere lokationer
En løsning på rekrutteringsudfordringerne i landdistrikterne kunne ifølge HR vicepræsidenten være, at man placerer specifikke funktioner inden for eksempelvis it eller finans i nærheden af storbyerne og universiteterne.

Læs også: Min aktuelle udfordring: Koordinering skal skabe bedre kundeløsninger

Som eksempel nævner han Toyota Material Handlings logistic solutions-afdeling, der er placeret i Göteborg, hvor det er nabo til universitetet.

”Vi diskuterer meget, hvordan vi skal tiltrække nok talenter. Da vi ikke kan øge lønningerne med 100 procent, mener jeg, at en af løsningerne er, at medarbejderne får mulighed for at arbejde på flere lokationer. Vi har afdelinger i Stockholm og Göteborg, og folk behøver jo ikke altid at være på det samme kontor. Så jeg mener klart, at nogle funktioner kan placeres, så folk ikke nødvendigvis behøver at flytte ud af storbyerne”, siger Peter Damberg. 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026SCM.dk

Columbus etablerer AI Center of Excellence og udnævner ny VP Group AI

03.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et studieprojekt, der tog virkelighedens udfordringer alvorligt

30.01.2026SCM.dk

Ekstra pulje på én millard skal styrke Danmarks beredskab

29.01.2026SCM.dk

IFS ansætter softwareveteran som ny nordisk direktør

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Closes 2025 with Strong Subscription Growth and Expanding AI Capabilities

27.01.2026SCM.dk

interpack 2026 klar til global industri-revolution

27.01.2026SCM.dk

Pandora ryger til tops på global bæredygtighedsliste

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online