Mindre bøvl med rapportering om bæredygtighed

EU kommissionen har offentliggjort kravene til virksomhedernes rapportering om bæredygtighed i form af de forordninger, der implementerer bæredygtighedsstanderne, de såkaldte ESRS-standarder. I forslaget er de vigtige lempelser for virksomhederne, som EU-Kommissionen havde med i deres tidligere forslag udsendt den 9. juni, fastholdt, og det får en positiv modtagelse af landets største erhvervsorganisation, DI.

EU kommissionen har offentliggjort kravene til virksomhedernes rapportering om bæredygtighed i form af de forordninger, der implementerer bæredygtighedsstanderne, de såkaldte ESRS-standarder. I forslaget er de vigtige lempelser for virksomhederne, som EU-Kommissionen havde med i deres tidligere forslag udsendt den 9. juni, fastholdt. Foto: 123rf.com..

09.08.2023

SCM.dk

”Vi bakker helt og holdent op om de fælles EU-standarder, som vil gælde på blandt andet det grønne område på tværs af de 27 europæiske lande, og vi er glade for Kommissionens lempelser, som vil tage toppen af de administrative byrder”, siger politisk direktør Emil Fannikke Kiær, DI.

Ændringerne skal sikre en lempeligere implementering for virksomhederne uden at gå på kompromis med ambitionsniveauet. EU-Kommissionen anslår at ændringerne medfører væsentlige reduktioner i de store administrative omkostninger.

”DI er meget tilfreds med, at kravene nu bliver implementeret så de understøtter den bæredygtige omstilling, hvor virksomhederne kan fokusere på at drive en bæredygtig omstilling og naturligt indarbejde og forankre rapporteringen herom”, siger Emil Fannikke Kiær.

”Det er jo dokumentation for bæredygtighed og grøn omstilling, det handler om – ikke om at virksomhederne ønsker at slippe billigere. Men det skal altså heller ikke være mere bøvlet og byrdefuldt end højest nødvendigt”, fortsætter han.

Milliardbesparelser
Indfasningerne af de nye krav vil midlertidigt spare europæiske virksomheder for 1.172 millioner euro. Indførelsen af krav om væsentlighed vil permanent medføre besparelser for europæiske virksomheder på 230 millioner euro.

Læs også: Rapporteringskrav er kun hæmsko for dem, der ikke gider gøre noget ved det

”Implementering af standerne er en ganske betydelig opgave for virksomhederne. Derfor vil der stadig, trods lempelserne fra kommissionen være betydelige administrattive omkostninger for virksomhederne ved arbejdet med rapportering”, siger Emil Fannikke Kiær og fortsætter:

”DI har arbejdet aktivt for at opnå de foreslåede forbedringer. Dette er helt afgørende for at virksomhederne kan arbejde aktivt med rapportering af bæredygtighed i forretningen og ikke drukner i administrative byrder”.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

19.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt liv til Hedensted Apotek – og store ambitioner for fremtiden

19.02.2026SCM.dk

Ny undersøgelse spår vækst trods usikre tider

18.02.2026Inact ApS

Sponseret

Modenhed er den nye konkurrencefordel

18.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Eksklusivt Management Roundtable - Supply Chain som vækstmotor

17.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

AI i supply chain: Fra operationel støtte til strategisk ledelsesværktøj

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Brewing AI at Scale: Inside Carlsberg’s Copilot Project

What does it take to embed Copilot into the core of a global organisation and move beyond pilots into real, lasting change?

Dato

26.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

03.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK