MiR får vækstkapital fra private investorer

Et dansk team bestående af fem private investorer vil sammenlagt lægge knap 10 millioner kroner af deres egne penge i robotvirksomheden MiR.

Trods virksomhedens nye investorer sidder CEO Thomas Visti og stifter Niels Jul Jakobsen fortsat på over 50 procent af ejerskabet. Foto: MiR..

19.11.2015

SCM.dk

For et år siden lancerede robotproducenten MiR sin mobile robot MiR100. Og i takt med virksomhedens stødt stigende vækst med erobring af nye lande har virksomheden fået flere henvendelser fra potentielle investorer. Både offentlige og private fonde har bejlet til virksomheden, ligesom der også har været stor international interesse. Men ingen af investorerne fik lov til komme ind i varmen hos MiR.

Læs også: Dansk robot-virksomhed i international udvikling

I stedet faldt valget på et rendyrket dansk team bestående af fem private investorer, der investerer sammenlagt knap 10 millioner kroner af deres egne penge i virksomheden.

Målet med kapitalindsprøjtningen er at sikre, at MiR har den fornødne vækstkapital til rådighed til at sikre og udbygge sin position på verdensmarkedet for mobile robotter. Dog var det vigtigt for virksomheden, at der var tale om “kloge penge” fra erfarne folk med dyb brancheindsigt, relevante netværk og et personligt engagement i virksomheden.

“Efter at have været i dialog med en række store og spændende investorer, som hver især naturligvis havde deres dagsordener og ønsker om stærk indflydelse, stoppede jeg op og tænkte: Hvad betyder virkelig noget for en vækstvirksomhed? Selv være i kontrol og have frihed til at handle hurtigt og rigtigt i tide! Derfor sonderede jeg blandt mine hidtidige ejerkreds, i bestyrelsen og i netværket omkring MiR, og her tegnede der sig hurtigt et indlysende stærkt team af dedikerede danske investorer. Som jeg ser det, har vi nu den fornødne vækstkapital samt de helt rigtige kompetencer i bestyrelse og ejerkreds i forhold til der, hvor MiR er nu. Vi har ikke endeligt besluttet, om der skal yderligere investorer ind på et senere tidspunkt”, siger CEO for MiR, Thomas Visti.

Han har ligeledes valgt at satse et større millionbeløb fra sin egen konto. Og trods virksomhedens nye investorer sidder Thomas Visti og MiRs stifter Niels Jul Jakobsen fortsat på over 50 procent af ejerskabet. Niels Jul Jakobsen har i forvejen satset alt på at gøre visionen bag MiR til virkelighed, men også han har nu valgt at indskyde yderligere kapital i virksomheden.

Et af medlemmer af det nye investeringsteam er Esben Østergaard, der er stifter af robotproducenten Universal Robots.

Læs også: MiR-robotter kan øge effektiviteten

Ifølge planen skal MiR begynde at give overskud fra 2017, hvor omsætningen ventes at runde 50 millioner kroner.

-SSM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

SCM.dk

Trafikken gennem Hormuz styrtdykker efter angreb

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS