MiR lancerer efterspurgt mobil robot til tung transport

Danske Mobile Industrial Robots er klar med en ny mobil robot velegnet til tung transport af fx paller. Noget der længe har været efterspurgt internt i transportindustrien.

MiR500 svarer i størrelse til standardmålene på en EUR-palle, og MiR forventer, at størstedelen af de solgte MiR500 vil blive brugt til at transportere paller i industri og varehuse rundt om i verden. PR-foto..

20.06.2018

SCM.dk

Robotten har en løftekapacitet på 500 kg og kan automatisk hente, transportere og aflevere paller med hastigheder op til 7,2 km/t. Det betyder, at industrien kan optimere logistikken internt i hele produktionskæden fra lager til vareudlevering ved udelukkende af anvende MiR-robotter til både tung og lettere transport.

Det vil erstatte flere medarbejdere i industrien og varehuse rundt om i verden.

”MiR500 er udviklet på baggrund af de behov, vi har mødt hos eksisterende og potentielle kunder, som har afprøvet vores andre robotter og nu ser store muligheder i at automatisere den interne transport af tunge emner og europaller”, siger CEO i MiR, Thomas Visti.

Perfekt til tunge løft
Ligesom MiRs øvrige robotter benytter MiR500 sig af en avanceret teknologi og software, der gør det muligt for robotten at navigere autonomt og registrere eventuelle forhindringer som andre køretøjer og mennesker.

Teknologien er grundlæggende den samme som i MiR100 og MiR200, som allerede anvendes i produktioner hos multinationale virksomheder som Honeywell, Kamstrup, Hitachi og Flex. Men forskellen ligger i stedet i den nye robots størrelse, bæreevnen og anvendelsesmulighederne.

”MiR500 er en ekstrem robust robot, som er endnu stærkere i konstruktionen end vores øvrige robotter og som passer perfekt ind i industrielle miljøer. Samtidig er det enkelt at udvikle og udskifte topmoduler, så robotten kan anvendes til forskellige transportformål. Den kan for eksempel monteres med en palleløfter, et transportbånd eller en robotarm”, forklarer Thomas Visti.

Derudover er den kollaborative mobile robot er designet til at opfylde de høje sikkerhedsstandarder, som kræves for at opnå den anerkendte TÜV-certificering. 

Robotterne overtager intern transport
Ifølge International Federation of Robotics vil markedet for mobile robotter for alvor eksplodere i de kommende år, efterhånden som flere og flere virksomheder byder moderne teknologi velkommen.

”Industrien leder efter nye måder at optimere produktionen for at øge konkurrenceevnen, og den interne transport er den sidste del af automatiseringen, som mangler. Der har vi ramt den helt rigtige timing med vores kollaborative, mobile robotter,” siger Thomas Visti.

Læs også: Ny logistikløsning optimerer produktionen hos Louis Poulsen

Og det er noget, der kan ses på bundlinjen. Fra 2015 til 2016 femdoblede MiR sit robotsalg. Fra 2016 til 2017 blev omsætningen tredoblet til 77,5 millioner kroner, og her i 2018 budgetteres der med mindst en fordobling af omsætningen i forhold til sidste år. MiR forventer at øge sin samlede stab fra de nuværende 65 ansatte til cirka 120 i 2018.

- EST

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

13.11.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

RFID behøver ikke være kompliceret

11.11.2025SCM.dk

Nordjyllands lagerlokaler bliver hurtigt lejet ud i takt med lavt nybyggeri

11.11.2025SCM.dk

Efterspørgslen efter moderne logistikejendomme stiger i Aarhus

10.11.2025SCM.dk

Maersk åbner gigantisk logistikcenter i Malaysia

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

sophub aps
Seminar
Er du klar til take-off mod bedre forecasting?

Den 18. november letter vi fra GN i Ballerup – destination: Værdiskabelse i planlægning.

Dato

18.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupbjerg 7, Ballerup

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions 2025: Fremtidens forsyningskæde - Hurtigere, skarpere og drevet af AI

Mød andre ledere inden for supply chain og få inspiration til at gøre din virksomhed mere agil og effektiv.

Dato

18.11.2025

Tid

12:00

Sted

Scandic Kolding og Tivoli Hotel & Congress Center i København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense