Multitasking giver dig mere cobot for pengene

Et ELFORSK-projekt undersøger, hvordan man kan energieffektivisere robotter. De første resultater viser, at robotten skal udføre så mange opgaver som muligt inden for samme tidsrum. Det øger effektiviteten – også af energiforbruget.

Billedet viser en kollaborativ robot som holder en kasse den har samlet op, men hvor den har brugt forskellige led til at opnå den samme position. Foto: SDU..

21.12.2021

SCM.dk

Kan du spare energi og samtidig have en effektiv kollaborativ robot? Det undersøger robotproducenten Universal Robots nu sammen med Syddansk Universitet (SDU) i et ELFORSK-projekt, der studerer energiforbruget hos cobots ved forskellige opgaver og ved at udføre disse med forskellige bevægelsesmønstre.

De første resultater peger på at en vigtig parameter i optimeringen er at udføre så mange opgaver som muligt indenfor samme tidsrum. Derved bliver effektiviteten højest per opgave i et energiperspektiv.

Læs også: Automatisering bliver gjort let: Ny cobot vejer kun 10 kilo

En af grundene til dette er at kollaborative robotter har et relativt højt minimumsforbrug i forhold til deres maksimale energiforbrug. Dette skyldes blandt andet de elementer, som gør dem kollaborative. For eksempel at sikkerhedsfunktioner hele tiden er i drift, så det er sikkert for mennesker at opholde sig tæt på dem.

Derudover peger data på, at nogle bevægelser er mere energieffektive end andre, og at dette især er relevant at overveje, når robotter bærer noget med betydelig vægt.

SDU og Universal Robots forventer at afslutte projektet og komme med sine endelige anbefalinger i foråret 2022.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

SCM.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

SCM.dk

Industrien har styrket sin økonomiske robusthed

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

04.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hver kvadratmeter tæller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia