Mumbai Maersk sætter ny verdensrekord

Med en last på 19.038 TEU har Mumbai Maersk som det første skibe krydset det mytiske 19.000-mærke og sat ny verdensrekord som skibet med den største containerlast nogensinde.

Mumbai Maersk slog i sidste weekend verdensrekorden for flest containere på et enkelt skib. Foto: Maersk..

28.08.2018

SCM.dk

Mumbai Maersk, der er et 2. generations Triple-E skib, forlod Tanjung Pelepas havnen i Malaysia i sidste weekend med dens rekordstore last på 19.038 TEU og slog dermed alle tidligere satte rekorder.

Det var samtidig første gang, at den eftertragtede grænse for last på 19.000 TEU blev krydset. Den forhenværende rekord for et Maersk-skib blev sat af Madison Maersk, der i 2015 sejlede ud med en last på 18.215 TEU.

”Vores havne slår lige nu eksisterende produktivitetsrekorder. Den nye verdensrekord er et eksempel på, at vi er godt positioneret til at blive en virksomhed af operatører, der er stolte, passionerede og verdensklasse til at servicere vores klienter”, siger Keith Svendsen, Chief Operating Officer hos APM Terminals.

Læs også: Ny verdensrekord i 'palle-væltning'

Mumbai Maersk har en nominel kapacitet på 20.568 TEU og blev leveret i maj 2018. Det er dermed det nyeste i serien og har siden sejlet på ruten mellem Asien og Europa.

Efter afgangen fra Malaysia er skibet nu på vej mod Europa. Det første stop på turen forventes at blive Rotterdam d. 5. september.

-JM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

Annonce

SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

SCANLOX ApS
Messe
Er I klar til næste skridt inden for automation?

SCANLOX deltager på Innovation Day hos Mazak.

Dato

18.03.2026

Tid

10:00

Sted

Stensgårdvej 7, 5500 Middelfart

Lyngsoe Systems
Webinar
Webinar: Håndtering af RTI'er i højsæsoner

Hvordan intelligent RTI-sporing med RFID og BLE reducerer tab, forbedrer tilgængeligheden og holder forsyningskæderne i gang, når efterspørgslen er på sit højeste.

Dato

18.03.2026

Tid

17:00

Sted

Virtuel begivenhed på Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online