Netbutikker har fået smag for at outsource lageret

På blot et år er andelen af netbutikker, der outsourcer hele deres lager- og fulfillmentløsning, vokset markant. Et klart flertal klarer dog stadig alt omkring lageret selv.

Andelen af netbutikker med en ude-af-huset-lagerløsning er vokset fra otte procent i 2022 til 13 procent i 2023. Foto: 123rf.com.

02.02.2024

SCM.dk

Ude godt, men hjemme bedst. Det er mottoet hos langt de fleste danske netbutikker, når det handler om lagerløsninger.

Dansk Erhvervs seneste Logistikanalyse viser, at 6 ud af 10 netbutikker har deres lager- og fulfillmentfaciliteter 100 procent inhouse, mens hver fjerde har størstedelen inhouse.

Flere outsourcer
Det har set stort set sådan ud, siden Dansk Erhverv begyndte at spørge netbutikkerne til deres lagerløsning i 2016, men det er så småt ved at ændre sig.

I hvert fald er andelen af netbutikker med en ude-af-huset-lagerløsning vokset fra otte procent i 2022 til 13 procent i 2023.

... i en tid, hvor der er stort fokus på bundlinjen, så giver det god mening, at man lader andre klare lageret, hvis man kan spare penge på det”

Jens Wedenborg

Ifølge Jens Wedenborg, som arbejder med e-handelslogistik i Dansk Erhverv, kan det umiddelbart skyldes to ting. For det første kom mange virksomheder i gang med e-handel under coronakrisen, og de har måske fået en størrelse, hvor der har været behov for at få ekstern lagerhjælp.

Læs også: E-handelsgiganten Zalando springer ud som logistikudbyder

”Den anden del handler om økonomi. Den primære grund til at outsource er nemlig ifølge virksomhederne, at de ikke kan gøre det billigere selv. Og i en tid, hvor der er stort fokus på bundlinjen, så giver det god mening, at man lader andre klare lageret, hvis man kan spare penge på det”, fortæller han.

4 ud af 5 er tilfredse
Selvom der altså sker ændringer, så er der ikke noget, der tyder på, at der vil komme en revolution på området, vurderer Jens Wedenborg. Han peger på, at fire ud af fem (85 procent) virksomheder er tilfredse/meget tilfredse med deres lager- og fulfillmentløsning.

”Vi skal tilbage til 2016 for at finde en højere tilfredshedsgrad, og den største andel tilfredse findes i gruppen, som selv driver deres logistikløsning, så nej, det står ikke ligefrem skrevet i stjernerne, at alle netbutikker fremover vil outsource lageret”.

Der er stadig optimeringspotentiale
Selvom virksomhederne generelt er tilfredse med deres lagerløsninger, så vurderer hver fjerde (24 procent), at der er et vist/stort potentiale i optimering af deres løsning.

”Det er et lille fald fra tidligere, så det tyder på, at man har brugt den seneste til tider pressede periode til at trimme og optimere løsningerne. Det sagt, så er der altså stadig optimeringsarbejde for både netbutikkerne og lager- og logistikvirksomheder,” slutter Jens Wedenborg.

/Pbh

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

12.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

De bedste lagre er ikke ubemandede - de har mennesket i fokus

11.08.2026SCM.dk

Førerløs truck overtager det ’døde’ arbejde

10.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

10.08.2026SCM.dk

Carlsberg automatiserer lagerstyring af værnemidler

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup