Nilfisk opruster økonomisk til fremtidige investeringer

Nilfisk, leverandør af professionelle rengøringsmaskiner og tjenester, styrker sine strategiske finansielle reserver med en refinansiering af 225 millioner euro til et såkaldt Schuldschein-lån. Det er bankerne UniCredit Bank GmbH, Danske Bank A/S, Nordea Bank Abp og BNP Paribas, der er fælles udstedere af transaktionen.

”Jeg er meget tilfreds med den vellykkede gennemførelse af dette lån. Det stiller Nilfisk i en bedre finansiel position og øger handlingsmulighederne for at skabe yderligere vækst jævnført vores nuværende strategi, Business Plan 2026, herunder M&A-muligheder. Det giver god adgang til gældskapitalmarkedet og gør det muligt for os at styrke vores allerede robuste likviditetsposition. Desuden udvides det nuværende finansieringsmix og giver en højere grad af finansieringsfleksibilitet i fremtiden”. siger Nilfisks finansdirektør, Reinhard Mayer. Foto: Nilfisk Danmark

07.08.2024

SCM.dk

Lånet, der skal gøre det nemmere for Nilfisk fremover uafhængigt at foretage investeringer, når behovet melder sig, er fordelt på løbetider mellem tre, fem og syv år med cirka 65 procent af volumen over fem år. Det nye Schuldschein-lån er endnu en byggesten i at skabe en solid og bæredygtig finansieringspolitik i Nilfisk.

Finansdirektør for Nilfisk, Reinhard Mayer, siger:

”Jeg er meget tilfreds med den vellykkede gennemførelse af dette lån. Det stiller Nilfisk i en bedre finansiel position og øger handlingsmulighederne for at skabe yderligere vækst jævnført vores nuværende strategi, Business Plan 2026, herunder M&A-muligheder. Det giver god adgang til gældskapitalmarkedet og gør det muligt for os at styrke vores allerede robuste likviditetsposition. Desuden udvides det nuværende finansieringsmix og giver en højere grad af finansieringsfleksibilitet i fremtiden”.

Læs også: Gedigent regnskab fra dansk konsulenthus

Schuldschein er ikke et kendt udtryk i Danmark, men man skal kun kigge syd for grænsen til Tyskland og Centraleuropa, hvor det har eksisteret i mere end 200 år og er et populært produkt af flere grunde. Det har længe været brugt af virksomheder, der ønsker fleksibilitet til hurtigt at handle, når de identificerer investeringsmuligheder.

Kilde: Nilfisk Danmark

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle