Novo-chef får første udgave af pris til bedste supply chain-leder

Susanne Hundsbæk-Pedersen fra Novo Nordisk løb med prisen som Best Supply Chain Executive 2017, da den sjette udgave af Supply Chain Leaders Forum blev afholdt i onsdags.

Susanne Hundsbæk-Pedersen fik overrakt prisen på Supply Chain Leaders Forum 2017 på CBS onsdag d. 6. september. Foto: SCLF.

12.09.2017

SCM.dk

Med fokus på ’Digital Supply Chain 4.0’ løb den sjette udgave af Supply Chain Leaders Forum (SCLF) af stablen onsdag d. 6. september på CBS. Udover inviterede talere, der adresserede emner som machine learning og cloud-teknologi, penge i logistikken, Smart Factories og digitale forretningsmodeller, så anerkendte dette års konference også lederskab og akademisk udmærkelse i supply chain-branchen ved at uddele en nystiftet pris til den bedste supply chain-leder i Danmark.

Læs også: De digitale ledere performer bedst

Prisen Best Supply Chain Executive in Denmark 2017, der sponsoreret af Syncronic, gik til Susanne Hundsbæk-Pedersen, der er senior vice president for Devices & Supply Chain Management i Novo Nordisk A/S.

”Susanne Hundsbæk-Pedersen scorede højst på tværs af de fire kriterier for supply chain-ledere i Danmark i 2017, og hendes bedste score var i kategorien ’Peer voting’. Det fortæller om det gode stykke arbejde hun gør hos Novo Nordisk, og som er blevet anerkendt i industrien. Susanne styrer en kompleks forsyningskæde hos Novo og hun udviser et utrætteligt fokus på at nedbryde interne funktionssiloer med det formål at skabe en integreret forsyningskæde”, sagde CEO for Syncronic, Lars Kissow, i forbindelse med overrækkelsen.

”Hendes ansvar breder sig over alle elementer i SCOR-modellen, og hun forstår som ingen andre vigtigheden af de individuelle teammedlemmer, der skal gøre hele forsyningskæden succesfuld. Hendes management-ansvar er globalt og hun leder et team på over 2.000 fuldtidsansatte”, fortsatte han.

Susanne Hundsbæk-Pedersen udvalgt fra et felt på 25 chefer i supply chain-sektoren i Danmark, som arrangørerne af SCLF havde identificeret, og med prisen fulgte dels en company award til en værdi af mere end en kvart million kroner, og et værk af kunstneren Åse Højer.

Læs også: Lagerstyring 4.0 er på vej til et lager i din nærhed

Supply Chain Leaders Forum 2017 blev arrangeret af CBS (HD-SCM) og AAASCM i tæt samarbejde med DTU og IDA Operations Management. Supply Chain Media og den hollandske researchvirksomhed Inspired-Search, der er specialiseret i supply chain-branchen, var desuden med til at udpege kandidatfeltet til lederprisen, som Susanne Hundsbæk-Pedersen altså vandt.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre