Novo-chef får første udgave af pris til bedste supply chain-leder

Susanne Hundsbæk-Pedersen fra Novo Nordisk løb med prisen som Best Supply Chain Executive 2017, da den sjette udgave af Supply Chain Leaders Forum blev afholdt i onsdags.

Susanne Hundsbæk-Pedersen fik overrakt prisen på Supply Chain Leaders Forum 2017 på CBS onsdag d. 6. september. Foto: SCLF.

12.09.2017

SCM.dk

Med fokus på ’Digital Supply Chain 4.0’ løb den sjette udgave af Supply Chain Leaders Forum (SCLF) af stablen onsdag d. 6. september på CBS. Udover inviterede talere, der adresserede emner som machine learning og cloud-teknologi, penge i logistikken, Smart Factories og digitale forretningsmodeller, så anerkendte dette års konference også lederskab og akademisk udmærkelse i supply chain-branchen ved at uddele en nystiftet pris til den bedste supply chain-leder i Danmark.

Læs også: De digitale ledere performer bedst

Prisen Best Supply Chain Executive in Denmark 2017, der sponsoreret af Syncronic, gik til Susanne Hundsbæk-Pedersen, der er senior vice president for Devices & Supply Chain Management i Novo Nordisk A/S.

”Susanne Hundsbæk-Pedersen scorede højst på tværs af de fire kriterier for supply chain-ledere i Danmark i 2017, og hendes bedste score var i kategorien ’Peer voting’. Det fortæller om det gode stykke arbejde hun gør hos Novo Nordisk, og som er blevet anerkendt i industrien. Susanne styrer en kompleks forsyningskæde hos Novo og hun udviser et utrætteligt fokus på at nedbryde interne funktionssiloer med det formål at skabe en integreret forsyningskæde”, sagde CEO for Syncronic, Lars Kissow, i forbindelse med overrækkelsen.

”Hendes ansvar breder sig over alle elementer i SCOR-modellen, og hun forstår som ingen andre vigtigheden af de individuelle teammedlemmer, der skal gøre hele forsyningskæden succesfuld. Hendes management-ansvar er globalt og hun leder et team på over 2.000 fuldtidsansatte”, fortsatte han.

Susanne Hundsbæk-Pedersen udvalgt fra et felt på 25 chefer i supply chain-sektoren i Danmark, som arrangørerne af SCLF havde identificeret, og med prisen fulgte dels en company award til en værdi af mere end en kvart million kroner, og et værk af kunstneren Åse Højer.

Læs også: Lagerstyring 4.0 er på vej til et lager i din nærhed

Supply Chain Leaders Forum 2017 blev arrangeret af CBS (HD-SCM) og AAASCM i tæt samarbejde med DTU og IDA Operations Management. Supply Chain Media og den hollandske researchvirksomhed Inspired-Search, der er specialiseret i supply chain-branchen, var desuden med til at udpege kandidatfeltet til lederprisen, som Susanne Hundsbæk-Pedersen altså vandt.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart