Nu melder industrien også om begrænsninger i produktionen

Coronapandemien medførte, at mange unge tog poderjobs, og det medførte, at serviceerhvervene har meldt om historisk høj mangel på arbejdskraft. Nu følger industrien i fodsporene på både servicefagene samt bygge- og anlægsbranchen og melder om mangel på arbejdskraft. Derudover melder industrien også om mangel på materialer i juli måned.

Faktisk melder hele 58 procent af virksomheder indenfor industrien om en eller anden form for begrænsninger i produktionen. Kun én gang før er det sket. Arkivfoto.

20.09.2021

SCM.dk

Industrien har historisk været mindre ramt af produktionsbegrænsninger end de to andre erhverv, vi måler på, men i juli har der været en stor stigning i meldingen om mangel på arbejdskraft og materialer. Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Faktisk melder hele 58 procent af virksomheder indenfor industrien om en eller anden form for begrænsninger i produktionen. Kun én gang før er det sket, at mere end halvdelen af virksomhederne i industrien melder om faktorer, der begrænser deres produktion, og det var i løbet af sidste års andet kvartal, hvor coronapandemien meldte sin ankomst. I serviceerhverv er det 60 procent, og for bygge- og anlægsbranchen er det 59 procent.

Læs også: Optimismen vender tilbage til serviceerhvervene

Særligt mangel på lokaler og materialer er et problem for den danske industri, hvilket næsten 40 procent rapporterer. Derudover melder 35 procent, at de mangler arbejdskraft. Samtidig bliver en rekordhøj efterspørgsel på arbejdskraft ved med at stige i serviceerhvervene, da den hidtige rekord på 24 procent fra juni blev slået allerede i juli med 27 procent. Det er især i turismebranchen, samt vidensservice og rengøring, at der bliver skreget på hænder.

For bygge- og anlægsbranchen fortsætter de seneste måneders stigning i meldingerne om mangel på arbejdskraft og mangel på materialer. Andelen af virksomheder, der ikke oplever begrænsninger er stort set uændret, hvilket indikerer, at de virksomheder der melder om begrænsninger, oplever mere end én produktionsbegrænsning.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

17.11.2025Global AGV

Sponseret

Automatiser din logistik helt selv

12.11.2025Global AGV

Sponseret

Book et GRATIS automationstjek med Global AGV og se en direkte besparelsen

10.11.2025SCM.dk

RAWBITE samler produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

04.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

En endagstest, det er helt normalt

03.11.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

WILLBRANDT Gummiteknik har fokus på arbejdsmiljø og effektivitet med en vakuumløfter fra Schmalz

29.10.2025Global AGV

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

29.10.2025SCM.dk

Spatial AI sparker det næste spring i automation på fabriksgulvet i gang

28.10.2025SCM.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle