Ny banebrydende automatisering af ordreplukning

Siemens, Universal Robots (UR) og Zivid er gået sammen om at skabe en innovativ løsning, der strømliner lagerautomatisering og løser vedvarende udfordringer ved intra-logistiske fulfillment-opgaver.

Den nye løsning er designet til at sikre en pålidelig og sikker løsning til plukning af varer, uanset deres form, størrelse, opacitet eller gennemsigtighed. Foto: Universal Robots

12.04.2024

SCM.dk

‘’Vi ser frem til, i samarbejde med Universal Robots og Zivid, at introducere denne banebrydende løsning om at opfylde intra-logistiske opgaver. Ved hjælp af avanceret visionteknologi og de førende kollaborative robotter i industrien, er SIMATIC Robot Pick AI i stand til at udføre plukningsopgaver i alle slags miljøer”, udtaler Ignacio Moreno, Business Development Manager hos Siemens. 

Dette partnerskab repræsenterer et betydeligt skridt fremad for måden, hvorpå man løser komplekse udfordringer i logistik- og e-handelssektoren. Moderne fulfillment-centre er kendetegnet ved automatiseret transport af store mængder og varianter af lagerbeholdningsenheder (stock-keeping units, SKUs). Den nye løsning er designet til at sikre en pålidelig og sikker løsning til plukning af varer, uanset deres form, størrelse, opacitet eller gennemsigtighed. 

”Der er et stort potentiale samt en betydelig efterspørgsel efter automatisering i fulfillment-centre og e-handelsbranchen. Ved at samarbejde med de bedste udbydere af vision-, robot- og detektionssoftware, får vores kunder en brugervenlig og integreret løsning. Samarbejdet med Siemens og Zivid understreger ønsket om at forene vores robotplatform med AI-teknologier og markerer samtidig vores dedikation til at levere automatisering til alle, overalt”, siger Daniel Friedman, Global Director, Strategic Partnerships hos Universal Robots.

Løsningen er sammensat af de nyeste teknologier: 

- Siemens' SIMATIC Robot Pick AI, en fortrænet, deep learning-baseret vision-software, der gør det muligt for robotter at udføre opgaver, der tidligere var begrænset til manuel indgriben. 

- Universal Robots' UR20, der med sin udvidede rækkevidde og kompakte design, muliggør automatisering af applikationer, som kræver løft af tunge genstande over længere afstande, samtidig med at UR's sikkerhedsstandarder opretholdes (løsningen fungerer problemfrit på tværs af hele UR cobot-familien). 

- Zivids innovative 2+ M130-kamera er den første 3D-sensor, der kan tage billeder af alt, inklusive gennemsigtige og gennemskinnelige genstande, hvilket udvider tilgængeligheden og plukkeevnen for e-handels- og fulfillment-applikationer. 

Læs også: Pallerobot revolutionerer pallehåndtering med kunstig intelligens

''Ved at kombinere vores 3D vision-løsning med Siemens og UR, opnår vi en solid løsning, der imødekommer de konstant foranderlige behov inden for logistik- og e-handelssektoren. Vores samarbejde skaber nye muligheder inden for automatisering af ordreplukning, som kan udbredes og gøres tilgængelig for alle”,siger Amy Landau, Product Marketing Engineer hos Zivid.

Kilde: Universal Robots

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.08.2025SCM.dk

Den digitale værdikæde skaber både muligheder og udfordringer

18.08.2025AGR

Sponseret

Klar til digital transformation? Det starter med at give slip på regnearket

18.08.2025AlfaPeople

Sponseret

Skalér dit lager til komplet styring med produktion og Power Platform

18.08.2025AGR

Sponseret

Digital Supply Chain Success: Det er ikke, hvad du tror

15.08.2025AlfaPeople

Sponseret

Asset Management i Dynamics 365 er nøglen til effektiv vedligehold

14.08.2025SCM.dk

Skærpede batterikrav rammer danske virksomheder fra august

13.08.2025SSI Schäfer

Sponseret

Digitalt testmiljø til fremtidens lager: SSI SCHÄFER lancerer WAMAS Emulation Center

12.08.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Sikker overgang fra Navision til Business Central hos Farmfood

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

18.08.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen