Ny dansk opfindelse skal reducere madspild

Teknologisk Institut har tjekket igen og igen – og den er god nok! En dansk opfinder har fundet en løsning på, hvordan det enorme fødevarespild kan reduceres markant.

”Madspild er med god grund kommet på den politiske dagsorden. Det er et globalt, økonomisk og etisk problem, som vi kan være med til at løse, og derfor oplever vi allerede meget stor opmærksomhed omkring systemet i både ind- og udland”, fortæller Michael Stensbjerg, adm. direktør i Airvention, der producerer løsningen. Foto: Fotograf Lene Esthave..

18.10.2011

SCM.dk

Med et fødevarespild i de danske husholdninger svarende til 16 mia. kr. og et ”skjult” fødevarespild i produktionen og under transport på 303.000 ton om året, spås den nye opfindelse globalt potentiale.
En ny dansk opfindelse kan sætte punktum for rådden frugt og grønt i kølecontainere, køletrailere og kølerum, og dermed har Danmark fået en unik mulighed for at lægge sig i spidsen inden for reduktionen af fødevarespild. Teknologien, der forlænger holdbarheden af opbevarede fødevarer i kølekæden, vækker stor begejstring hos Teknologisk Institut, der har testet opfindelsen.
”Resultaterne er forbløffende. Der er ingen tvivl om, at det her er en opfindelse med et meget stort potentiale, og som kan være med til at reducere det voldsomme fødevarespild, vi ser under transport og i kølekæden”, vurderer kemiingeniør og seniorkonsulent ved Teknologisk Institut Henrik Classen.
Den nye, patenterede opfindelse, der har fået navnet CSC-systemet (Cooling System Cleaner), løser et gammelt og velkendt problem i kølekæden: Køleanlæggets fugtige miljø fungerer i praksis som magnet for mikroorganismer og giver bakterier, gær og skimmelsvampe perfekte vækstvilkår.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Forsyningskæden er blevet for kompleks til siloer

14.08.2026SCM.dk

ERP-udbyder lancerer værktøj til AI-agenter uden kode

SCM.dk

Danske Rederier: Pirat-aktiviteter ud for Somalia vokser

SCM.dk

IVECO-veteran takker af efter 40 år

11.08.2026SCM.dk

Stagnerende it-optag udfordrer digital omstilling

11.08.2026SCM.dk

Flertal af supply chain-chefer savner AI-afkast

07.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Engineer to Order stiller andre krav til ERP

06.08.2026SCM.dk

Missionpharma: AI skal løse forretningsproblemer først

05.08.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Det digitale produktpas - DPP

05.08.2026Lyngsoe

Sponseret

RFID skaber overblik over logistikken på 180.000 m²

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup