Ny klimavenlig transport af dagligvarer

10 elektriske lastbiler skal I fremtiden bringe varer ud til 365discount, Kvickly/SuperBrugsen og Brugsen I Jylland efter at Coop og DFDS har indgået et nyt strategisk samarbejde.

Sådan ser de første el-lastbiler ud. Foto: Coop

11.12.2023

SCM.dk

DFDS skal fra den 1. februar 2024 stå for distribution af dagligvarer fra Coops lager i Aalborg, Aalborg Distributionscenter, og en stor del af kød, frugt & grønt og andre frisk-varer fra lageret ved Aarhus, Hasselager Ferskvarecenter. 

”I Coop har vi en meget ambitiøs klima-plan, hvor vi i 2025 skal have reduceret CO2-udledningen fra vores driftsaktiviteter med 75 procent i forhold til 2018. Vi skal også have reduceret CO2 udledningerne fra vores transport-leverandører. Derfor er vi glade for, at vi har indgået denne langsigtede aftale med DFDS, som en del af vores klima-strategi”, siger direktør Jakob Birk, Coop Logistik.

"Hos DFDS stræber vi efter at minimere miljøpåvirkningen fra køletransport, og elektriske lastbiler er et vigtigt skridt frem mod at dekarbonisere vores kunders forsyningskæder. Ellastbilerne har ingen udstødningsemissioner, og vi arbejder målrettet på at sikre elektricitet fra vedvarende energikilder, så vi kan tilbyde en nul-emissionsløsning. Det er afgørende at betone vigtigheden af samarbejder som disse, da vi i fællesskab arbejder hen imod at bidrage til at realisere vores kunders klimamål”, siger Anders Mikael Christensen, Vice President, Logistics, Nordics Cold. 

Læs også: Rederier har betalt under 1 procent i skat af 472 milliarder

DFDS har i øjeblikket 127 elektriske lastbiler i virksomhedens globale flåde. I Danmark har DFDS 45 elektriske køletrailere i drift. Når kontrakten med COOP træder i kraft, udvides det til 65 elektriske køletrailere

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

SCM.dk

SMV’ernes eksport til Tyskland falder

SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

03.09.2026SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

03.09.2026SCM.dk

Royal Arctic Line fragter helikoptere til Grønland

02.09.2026SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

02.09.2026SCM.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

02.09.2026SCM.dk

Levering og retur afgør danskernes onlinekøb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

10.09.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden. På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Odense