Rederier har betalt under 1 procent i skat af 472 milliarder

Siden 2014 har de danske rederier samlet tjent 472 milliarder kroner. Men blot 0,8 procent er havnet i statskassen i form af skat. Det dokumenteres af Skattestyrelsen i et svar til Folketinget.

Foto: Maersk

06.12.2023

SCM.dk

Danske rederiers fritagelse fra at betale almindelig selskabsskat af rederidrift giver kontante fordele på bundlinjen. Det dokumenteres af Skattestyrelsens opgørelse af indtjening og betalte skatter fra 2014 til 2022, hvor rederierne samlet set betalte ca. 3,7 mia. kr. i skat ud af en samlet indtjening på godt 472 mia. kr.

Af de 3,7 mia. kr. kommer de 1,46 mia. fra den særlige tonnageskat på rederidriften, mens resten er betalt i selskabsskat fra aktiviteter som f.eks landtransport og havnedrift, som ikke er undtaget den almindelige beskatning.

Tallene er fremkommet på baggrund af et spørgsmål til skatteminister Jeppe Brus fra Enhedslisten, der sin SF har været særdeles kritiske overfor den særlige beskatning af rederierhvervet.

Danske Rederier peger omvendt på, at ordningen er med til at sikre ensartede konkurrencevilkår, da andre EU-lande har samme skattevilkår for rederier.

Som bekendt gav Covid-19 en helt ekstraordinær høj indtjening til verdens containerrederier og sikrede Maersk rekordhøje indtjeninger i 2021 og 2022.

Renset for denne ekstraordinære høje indtjening, der udgør knap tre fjerdedele af den samlede indtjening siden 2014,  ville den samlede gennemsnitlige skatteprocent snige sig op omkring de 2 pct., viser tallene fra Skattestyrelsen.

-emte

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

24.08.2026SCM.dk

Maersk-rederi skal transportere gods for det amerikanske militær

SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

20.08.2026SCM.dk

Ét kølerum skal effektivisere Nemlig.coms dagligvarelogistik

20.08.2026SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

20.08.2026SCM.dk

Danske Rederier: Pirat-aktiviteter ud for Somalia vokser

20.08.2026SCM.dk

IVECO-veteran takker af efter 40 år

19.08.2026Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

18.08.2026Bring

Sponseret

Bring voksede med 16 procent i første halvår

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup