Rederier har betalt under 1 procent i skat af 472 milliarder

Siden 2014 har de danske rederier samlet tjent 472 milliarder kroner. Men blot 0,8 procent er havnet i statskassen i form af skat. Det dokumenteres af Skattestyrelsen i et svar til Folketinget.

Foto: Maersk

06.12.2023

SCM.dk

Danske rederiers fritagelse fra at betale almindelig selskabsskat af rederidrift giver kontante fordele på bundlinjen. Det dokumenteres af Skattestyrelsens opgørelse af indtjening og betalte skatter fra 2014 til 2022, hvor rederierne samlet set betalte ca. 3,7 mia. kr. i skat ud af en samlet indtjening på godt 472 mia. kr.

Af de 3,7 mia. kr. kommer de 1,46 mia. fra den særlige tonnageskat på rederidriften, mens resten er betalt i selskabsskat fra aktiviteter som f.eks landtransport og havnedrift, som ikke er undtaget den almindelige beskatning.

Tallene er fremkommet på baggrund af et spørgsmål til skatteminister Jeppe Brus fra Enhedslisten, der sin SF har været særdeles kritiske overfor den særlige beskatning af rederierhvervet.

Danske Rederier peger omvendt på, at ordningen er med til at sikre ensartede konkurrencevilkår, da andre EU-lande har samme skattevilkår for rederier.

Som bekendt gav Covid-19 en helt ekstraordinær høj indtjening til verdens containerrederier og sikrede Maersk rekordhøje indtjeninger i 2021 og 2022.

Renset for denne ekstraordinære høje indtjening, der udgør knap tre fjerdedele af den samlede indtjening siden 2014,  ville den samlede gennemsnitlige skatteprocent snige sig op omkring de 2 pct., viser tallene fra Skattestyrelsen.

-emte

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.08.2026SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

26.08.2026SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

SCM.dk

Leverandør satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

SCM.dk

Pirateririsiko ved Somalia er på højeste niveau i ti år

25.08.2026SCM.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

24.08.2026SCM.dk

Maersk-rederi skal transportere gods for det amerikanske militær

21.08.2026nShift

Sponseret

Leverer dine transportører egentlig den kvalitet, du betaler for?

20.08.2026SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

20.08.2026SCM.dk

Ét kølerum skal effektivisere Nemlig.coms dagligvarelogistik

20.08.2026SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup