Ny logistikløsning optimerer produktionen hos Louis Poulsen

Logistikvirksomheden Handy Transportvogne har i samarbejde med Louis Poulsen udviklet specialtilpassede vogne, der skaber et bedre vareflow og effektiviserer produktionen.

Louis Poulsen har kigget nærmere på logistikken. Her fandt de ud af, at de kunne optimere produktionen betydeligt ved skræddersyede vogne. PR-foto..

08.06.2018

SCM.dk

Louis Poulsen, der producerer ikoniske designlamper af blandt andre Verner Panton, Arne Jacobsen og Poul Henningsen, har fået udviklet særligt tilpassede lagervogne. Vognene er udviklet i samarbejde med logistikeksperten Handy Transportvogne med henblik på at lette logistikprocessen.

”Vi fandt ud af, at hvis vi kunne ændre logistikken, så komponenterne til vores lamper var klar, når de ankom til montageområdet, ville vi opnå en kraftig optimering af processen”, fortæller Torben Jørgensen, der er Supply Chain Operation Director hos Louis Poulsen.

Læs også: Samarbejdende robottor flytter ind i de små produktionsvirksomheder

Ud fra lampeproducentens forespørgsel blev der udviklet en prototype. Den blev efterfølgende testet og justeret, så løsningen passede til virksomhedens unikke behov og arbejdsgange. Herefter blev der installeret skinner i produktionshallen for at gøre det nemmere at holde styr på vogntogene.

”Med de nye transportvogne, der kører som togvogne efter hinanden, er det lykkedes. Det har skabt et bedre vareflow, et bedre overblik, og det har løftet vores effektivitet i montagen til et nyt niveau”, siger Torben Jørgensen.

- EST

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

SCM.dk

Bosch udvikler brændstofventil til skibsmotorer

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

04.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hver kvadratmeter tæller

29.07.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Before the robot, fix the loom

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

10.09.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden. På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Odense