Ny robotpalleteringsløsning fra gør automatisering enklere og mere tilgængelig

På årets HI-messe præsenterer Techvia for første gang sin nye robotpalleteringsløsning, StackMate, udviklet i samarbejde med OnRobot og Schneider Electric.

Den nye StackMate forener softwareplatformen D:PLOY fra OnRobot med Schneider Electrics nyeste 20 kg-cobot. Foto: OnRobot

02.10.2025

SCM.dk

Løsningen er en del af OnRobots Off-The-Shelf Solutions – et initiativ, der gør avanceret robotteknologi tilgængelig til en fast, transparent og konkurrencedygtig pris.
Prisen dækker alt: Installation, indkøring, CE-mærkning og fuld dokumentation. Hvor traditionelle systemer kræver uger med integration og uforudsete ekstra timer, er Techvias løsning driftklar samme dag. Nye kasser og pallemønstre kan indkøres på få minutter via en brugervenlig grænseflade – helt uden programmering og ekstern support.

”Med vores robotpalleteringsløsning får kunderne en innovativ og fleksibel løsning til en pris, som udfordrer markedets standarder. Det betyder hurtig effekt på bundlinjen og en typisk tilbagebetalingstid på under 12 måneder”, siger Nikolaj Klopp Hansen, CEO og partner hos Techvia.

Danske virksomheder er under pres for at øge produktiviteten og skabe bedre arbejdsmiljøer, men mange er stadig afhængige af manuel palletering – en ineffektiv og hård proces.
Den nye StackMate forener softwareplatformen D:PLOY fra OnRobot, som eliminerer behovet for robotprogrammering, med Schneider Electrics nyeste 20 kg-cobot, der sikrer høj ydeevne og sikkerhed. Sammen giver de virksomheder en brugervenlig robotløsning, der kan implementeres på få timer og hurtigt tilpasses skiftende produktionskrav. Dermed får danske virksomheder mulighed for at tage føringen i det globale kapløb om effektivitet, robusthed og stærkere konkurrencekraft.

”Vi ser meget frem til at få StackMate ud og skabe værdi for produktionsdanmark. Manglen på arbejdskraft og de mange ændringer i forsyningskæderne gør det vigtigere end nogensinde at have en løsning, der er enkel at implementere og hurtig til at skabe resultater”, siger Thomas Houden, Director of Global Business Development hos OnRobot.

”Samarbejdet med Techvia og OnRobot viser, hvordan vi sammen kan skabe konkrete løsninger på tidens udfordringer. StackMate giver danske virksomheder et stærkt fundament for at tage automation i brug hurtigt og trygt”, supplerer Mads Greisen, Account Manager Industri hos Schneider Electric.

Kilde: OnRobot

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

02.10.2025SCM.dk

Ny robotpalleteringsløsning fra gør automatisering enklere og mere tilgængelig

02.10.2025PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug fra automatiseret pallehåndtering

01.10.2025SCM.dk

Emballageretur sænker priser og relancerer prisværktøj

30.09.2025SCM.dk

Grossist: Producentansvar ender i kaos og kæmpe regning

30.09.2025SCM.dk

Danske mikrobryggerier er presset af EU's emballageforordning

25.09.2025SCM.dk

Dansk industri kæmper stadig med ressourceforbruget

16.09.2025SCM.dk

Milliardinvestering i luftforsvar giver vækst i Danmark

15.09.2025PALOMAT

Sponseret

[PRODUKTNYHED]: Multiformat Inline - 100% automatisk

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle