Ny stor aftale om etablering af ladeinfrastruktur ved 27 terminaler

Med aftalen styrker Danske Fragtmænd sin indsats på ladeinfrastruktur til tung transport. Det er den største enkeltstående satsning på området i Danmark til dato.

Anders Skandbo Espersen (tv) og Gitte Kalmar (th). Foto: OK

28.10.2024

SCM.dk

OK og Danske Fragtmænd har netop underskrevet en stor aftale om etablering af ladeinfrastruktur ved 27 terminaler. Det betyder, at el-lastbilerne kan køre på tværs af hele landet. Allerede i november påbegyndes etableringen ved terminalerne i Hvidovre, Brabrand, Aalborg og Sakskøbing.

”Vi er rigtig glade for samarbejdet med Danske Fragtmænd. De har sat nogle ambitiøse mål for den grønne omstilling og dem vil vi gerne hjælpe med at realisere ved at deltage i at etablere den nødvendige ladeinfrastruktur", siger Anders Skandbo Espersen, OK’s salgschef på e-mobilitet til den tunge transport.

Aftalen omfatter også ladestandere til Danske Fragtmænds firmabiler ved virksomhedens hovedkontor og på private adresser. Med den nye samarbejdsaftale sætter Danske Fragtmænd øget fokus på at sikre en stærk ladeinfrastruktur, der kan understøtte virksomhedens voksende el-flåde.

“I slutningen af 2023 besluttede vores bestyrelse at etablere ladeinfrastruktur på alle terminaler, og nu er vi klar til at gå i gang. Med 42 el-lastbiler på vej har det afgørende betydning, at vi investerer markant i lettilgængelige opladningsmuligheder på vores egne terminaler, suppleret med adgang til OK's offentlige ladenetværk. Det vil give vores fragtmænd den nødvendige tryghed til at skifte fra diesel til el”, siger Gitte Kalmar, indkøbschef i Danske Fragtmænd.

Læs også: Greater Copenhagen ligger i top i OECD inden for udvikling af grøn teknologi

Det bliver OK’s datterselskab GodEnergi A/S, der skal bygge ladeinfrastrukturen.

“Det er et enormt spændende projekt, vi har foran os. Vores første og vigtigste opgave har været at sætte os rigtig godt ind i hverdagen på terminalerne. Med den indsigt kan vi snart opsætte en ladeløsning, hvor chaufførerne altid kommer trygt og opladet på farten. Projektet er en totalløsning, hvor vi er med helt fra de indledende snakke, tegninger og planer, det første hul i jorden og til installation og drift af det færdige anlæg", siger Jan Darville, CEO i GodEnergi.

Aftalen er en udvidelse af det mangeårige samarbejde mellem OK og Danske Fragtmænd på brændstof. Der forventes en løbende udbygning af ladeinfrastrukturen i takt med, at Danske Fragtmænds el-flåde vokser.

Kilde: OK

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025SCM.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Risikostyring af informationssikkerhed i den finansielle sektor

På dette diplomkursus får du inspiration til, hvordan ISO/IEC 27005-standarden kan anvendes ift. de krav, DORA stiller til styring af digitale risici herunder etablering af en samlet risikostyringsramme.

Dato

23.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn