Virksomheder må genbruge emballage

Miljøministeren vil have virksomhederne til at genbruge deres emballage og ændrer derfor på de nuværende affaldsregler.

Den nye affaldsbekendtgørelse, der træder i kraft omgående, betyder, at virksomheder må trække deres egen emballage retur og genbruge det til nye produkter eller ny emballage. .

22.12.2014

SCM.dk

Virksomheder får fremover lov til at tage emballagen fra deres egne produkter retur og genbruge det igen og igen til ny emballage eller nye produkter. Miljøminister Karen Brosbøl ændrer nemlig den nuværende affaldsbekendtgørelse.  

Læs også: Virksomheden Bornholms vinder Coop Grøn Idépris

Tidligere på året gjorde miljøministeren det muligt for virksomheder at tage deres egne produkter retur, når de blev smidt ud, og nu er det også muligt for virksomhederne at genbruge emballagen.

”Hidtil har kommunerne håndteret alt husholdningsaffald i Danmark. Men inden for de sidste par år har flere virksomheder vist interesse for at tage deres produkter og emballage tilbage. Jeg vil ikke spænde ben for initiativer, der både kan spare virksomhederne for udgifter til nye materialer og mindske presset på klodens sparsomme ressourcer. Derfor ændrer jeg nu reglerne, og det bliver spændende at se, hvad der kan komme ud af det”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Indtil videre er det kun kaffekapselsproducenten Nespresso, der tager sine kaffekapsler retur, og på nuværende tidspunkt har ingen andre virksomheder offentliggjort tilbagetrækningsordninger. Men ifølge møbelgiganten Ikea, er det et godt initiativ, både når det kommer til miljø og økonomi.

Læs også: Indkøb skal afskaffe affald

”Det er et rigtig godt initiativ, og vi har set frem til at få nye regler på det her område. Det giver os bedre mulighed for at genanvende vores egne materialer, når vi laver nye produkter. Vi er meget ambitiøse i forhold til at bruge flere genanvendte materialer og generelt gå mere i retning af en cirkulær økonomi, for det giver både miljømæssig og økonomisk rigtig god mening. Det får vi bedre mulighed for nu, siger Jonas Engberg, miljøchef i Ikea.

Hvis virksomheder ønsker at tilbagetrække deres emballage, skal de melde ordningerne til Miljøstyrelsen, inden de begynder at tage emballagen retur.

De nye affaldsregler træder i kraft omgående.  

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

03.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan lykkes I med jeres TMS-implementering - fra beslutning til go-live

28.08.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Den digitale forsyningskæde er blevet en forudsætning for jeres vækst

SCM.dk

Royal Arctic Line fragter helikoptere til Grønland

SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online