Nye bødetakster får lastbilchauffører til at overveje blokade af julehandlen

I 2020 bliver den indført nye bødetakster, der betyder, at alvorlige sikkerhedsfejl ved lastbilkørsel udløser markant større bøder end hidtil. Det er en række chauffører dog utilfredse med, og de truer nu med at blokere for julehandlen, hvis der ikke findes en løsning.

Nedslidte dæk, defekte bremseaksler og ødelagte stoplys kan fra 2020 udløse bøder til chauffører og vognmænd, der er langt højere end i dag. Det er der stor utilfredshed med i branchen, og en stor gruppe overvejer nu en blokade af julehandlen..

23.10.2019

SCM.dk

I Facebookgruppen ”Nu stopper lastbilen”, der har over 8.000 medlemmer, er der stor utilfredshed med de nye bødetakster, som rammer chauffører og vognmænd i 2020 og betyder, at alvorlige sikkerhedsfejl som nedslidte dæk, defekte bremseaksler og ødelagte stoplys kan udløse solide bøder til både ejeren, vognmanden og chaufføren.

Læs også: Vognmand og chauffør tildelt store bøder for manipulation med takograf

Ifølge DR Sjælland er talsmand for Facebookgruppen Thomas Winding og de andre medlemmer faktisk så utilfredse, at de snart ikke ser andre løsninger end at lade det påvirke årets travleste periode inden for fragt.

”Det skal gå ud over julehandlen, fordi det er den eneste måde, vi får folk til at høre på os. Vi er nødt til at ramme nogle punkter, der gør, at folk vil høre. Vi skal ikke sidde og græde over, at vi får højere bøder, for selvfølgelig skal tingene være i orden”, siger Thomas Winding til DR Sjælland og fortsætter:

”Men det er ikke rimeligt, at vi får så høje bøder, så derfor er vi nødt til at gå ud og råbe lidt højt og sige, nu er det nok. Vi er ved at nå et sted, hvor det er blevet for meget, så vi ikke kan leve af vores erhverv, som vi sætter stor ære i”.

Minister vil gerne i dialog
Thomas Winding håber fortsat, at transportminister Benny Engelbrecht (S) vil gå i dialog, men kan der ikke findes en løsning, så kan juleblokaden blive en realitet.

”En blokade er ikke utænkelig, og det bliver nok det sidste, vi kommer ud i, hvis ikke vi finder en løsning”, siger han til DR Sjælland.

I et skriftligt svar til DR Sjælland skriver transportminister Benny Engelbrecht, at han gerne vil i dialog med chaufførerne gennem deres faglige organisation 3F.

Han mener nemlig, at en stor del af den frustration, der er i chaufførbranchen over de nye regler for alvorlige sikkerhedskritiske fejl og mangler, desværre skyldes misforståelser om, hvad det egentlig er, de nye regler siger.

”Lovændringen indfører for det første ikke nye typer af fejl og mangler. Der er udelukkende tale om en forhøjelse af bødestraffen for de fejl og mangler, der er af alvorlig sikkerhedskritisk karakter”, skriver Benny Engelbrecht til DR Sjælland.

Læs også: Antallet af udenlandske lastbiler på danske veje sætter rekord

Benny Engelbrecht tilføjer desuden, at chaufføren kun straffes for fejl og mangler, hvis chaufføren ved klar over eller på grund af konkrete omstændigheder burde vide, at køretøjet har fejl og mangler.

- JMA

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

21.11.2025PALOMAT

Sponseret

Den NYE PALOMAT® Inline Elektrisk er landet: 100% fleksibilitet - 70% lavere energiforbrug

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Sted

Vejle

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club den 24. november 2025 på Knudhule Badehotel i Ry. - Fuldt Booket

Fuldt booket. Kom og vær med til en dag fyldt med inspiration, faglig indsigt og aktuelle emner inden for supply chain management.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

Knudhule Badehotel, Ry – Randersvej 88, 8680 Ry

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding