Nye vertikale pluk- og lagerautomater kommer til Danmark

Den toneangivende leverandør på det europæiske marked af lager- og plukautomater Modula åbner en afdeling i Danmark. Det markerer begyndelsen på en ekspansion på de nordiske markeder og åbner for flere muligheder for de mange virksomheder, som er i gang med at automatisere lageret.

Modula lancerede deres første lagerautomat i 1987 og har siden udviklet sig til at være en markant aktør på det globale marked for pluk- og lagerautomater til alle brancher og alle typer anvendelser med mere end 20.000 kunder.. Foto: Modula.

10.11.2023

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Modula lancerede deres første lagerautomat i 1987 og har siden udviklet sig til at være en markant aktør på det globale marked for pluk- og lagerautomater til alle brancher og alle typer anvendelser med mere end 20.000 kunder.

Den nyeste afdeling i Danmark er den niende i verden, og den markerer ”en milepæl i virksomhedens vækstrejse og muliggør, at Modula kan tilbyde sine state-of-the-art produkter og tjenester til en endnu bredere vifte af virksomheder i regionen”, fremgår det af en pressemeddelelse fra virksomheden.

Læs også: 4 udfordringer og 5 løftestænger for hospitalslogistik

Den danske afdeling er den første af de planlagte nordlige afdelinger. ”Den vil give Modula mulighed for at arbejde tæt sammen med eksisterende og potentielle kunder i regionen og levere skræddersyede løsninger, der imødekommer kundernes specifikke pluk- og lagerbehov. Derfor har Modula ansat et team af erfarne fagfolk, der er velbevandret på det lokale marked, for at sikre, at kunderne får det højeste serviceniveau og den bedste support. For at forbedre kundetilfredsheden yderligere vil det resultere i hurtigere svartider omkring vedligeholdelse, teknisk support og konsultation”, lyder det videre i pressemeddelelsen.

”Modulas innovative løsninger viste sig at være svaret på, hvad jeg ledte efter", fortæller den nye administrerende direktør for MODULA Nordics Jørgen Ladefoged.. Foto: Modula.

Bred vifte af brancher

"Vi glæder os over åbningen af vores nye afdeling i Nordeuropa", siger Massimiliano Gigli, administrerende direktør og international salgsdirektør hos Modula og supplerer:

"Denne ekspansion er et bevis på vores dedikation til at levere topkvalitets-automatiserede lagerløsninger til vores værdsatte kunder." 

Modula har ansat Jørgen Ladefoged som administrerende direktør for Modula Nordics ApS: "Efter at have arbejdet i flere år inden for logistik og industriel automatisering søgte jeg en ny og spændende udfordring, der ville kombinere innovation, vækst og en vision for fremtiden. Modulas innovative løsninger viste sig at være svaret på, hvad jeg ledte efter. Det er en virksomhed, der konstant vokser og forpligter sig til at investere mere i det lokale marked, hvor den ser betydeligt potentiale".

Læs også: Arbejdskraft er en af forsyningskædens store udfordringer

Modula har nøje undersøgt behov og udviklingstendenser på det nordiske marked. Markedsundersøgelsen har vist, at Sverige har oplevet betydelige udviklinger inden for brancher som bilproduktion, informationsteknologi og elektronikproduktion. Danmark derimod kendetegnes ved styrker inden for pharma, teknologi, fødevareindustri, vedvarende energi og bæredygtighed. 

Løsninger med elasticitet

"Jeg tror, at Modula har de perfekte løsninger til markedet på grund af løsningernes evne til at tilpasse sig enhver størrelse, branche og anvendelse. Det arbejde, der er udført i de seneste år med lokale forhandlere, har tilladt os at opbygge kendskab til vores virksomhed, og vi vil fortsætte i denne retning for yderligere at etablere vores brand og gøre det kendt for alle virksomheder ved at udnytte vores internationale portefølje", siger Morten Hvenegaard, Area Sales Manager hos Modula. 

Modulas udvidelse til Danmark og i de andre skandinaviske lande er i overensstemmelse med virksomhedens mission om at styrke virksomheden globalt med innovative, pladsbesparende og bæredygtige lagerløsninger. Den nye afdeling vil supplere Modulas eksisterende globale netværk bestående af tre hovedkvarterer (Italien, USA, Kina, red.), ni afdelinger (Frankrig, Tyskland, Spanien, Storbritannien, Mexico, Polen, Indien) samt mere end 100 forhandlere over hele verden og konsolidere virksomhedens position som en førende aktør inden for den automatiserede pluk- og lagerindustri. En ny afdeling i Sverige vil blive tilføjet allerede ved udgangen af året.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Den moderne logistikterminal

En moderne logistikterminal er et komplekst anlæg, som spiller en stor rolle i effektiv styring, lagring og distribution af varer. Den fungerer som en central ‘hub’ for forskellige logistikaktiviteter, der samlet skal optimere forsyningskæden. Læs forskellige vinkler på, hvilke krav den moderne logistikterminal skal leve op til i form af for eksempel bygning, yard, software, hardware, bæredygtighed, arbejdsmiljø med mere.

Relateret indhold

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

13.11.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

RFID behøver ikke være kompliceret

11.11.2025SCM.dk

Nordjyllands lagerlokaler bliver hurtigt lejet ud i takt med lavt nybyggeri

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Sted

Vejle

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club den 24. november 2025 på Knudhule Badehotel i Ry. - Fuldt Booket

Fuldt booket. Kom og vær med til en dag fyldt med inspiration, faglig indsigt og aktuelle emner inden for supply chain management.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

Knudhule Badehotel, Ry – Randersvej 88, 8680 Ry

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby