Nyt dansk – svensk samarbejde skal fordoble lagerkapacitet

En af Sveriges førende online vækstvirksomheder, LYKO, har indgået et samarbejde med det nordjyske softwarefirma, Peak Systems, for at øge den automatiserede lagerkapacitet med mere end 100 procent.

Peter Gunnarsson (til venstre), CIO hos LYKO, og Michael Bobach, CEO hos Peak Systems, giver hånd på aftalen om, at Peak Systems skal øge kapaciteten i LYKO's lagerautomatisering med over 100 procent gennem udviklingen af ny software til LYKO's lager i Vansbro, Sverige. Foto: Peak Systems

22.02.2024

SCM.dk

Den svenske skønhedsforhandler, LYKO, der forventer en omsætning på 3 milliarder SEK i 2023, har for nylig indgået en aftale med det Støvring-baserede firma, Peak Systems, for at levere softwareløsninger, der skal sikre den fordoblede kapacitet på LYKO's hovedlager i Sverige.

LYKO Group AB, en stor spiller i skønhedsindustrien, drives af betydelige vækstambitioner. Den internationale virksomhed, med hovedsæde i Sverige, oplever en stor efterspørgsel efter sine produkter. For at være på forkant og fremtidssikre efterspørgslen efter skønhedsprodukter (hår, hudpleje, makeup, parfume, sundhed og velvære), er der behov for at optimere lagerprocesserne yderligere. Opgaven med at fordoble kapaciteten i den automatiserede lagerdrift gennem udvikling af ny logistiksoftware er blevet betroet til det nordjyske software- og logistikfirma, Peak Systems. 

Peter Gunnarsson, CIO hos LYKO, siger:

"For at sikre, at vi kan følge med den høje vækst, som vi oplever i vores forretning, har vi besluttet og kommunikeret, at vi har brug for at investere i fremtiden med en udvidelse af lagerautomatiseringen på vores lager i Vansbro i Sverige. Målet er at mere end fordoble kapaciteten, hvilket er afgørende for at håndtere vores vækst, og også for at forbedre effektiviteten samtidig med at vi opretholder stor fleksibilitet og håndterer forskellige logistikstrømme”.

"Som en del af vores projekt til at udvide automatiseringen i Vansbro har vi besluttet at skifte både WCS (Warehouse Control System) og WMS (Warehouse Management System) i vores lagerautomatisering. Vi ledte efter en leverandør med omfattende erfaring inden for automatisering og de nødvendige kompetencer in-house. Da vi har erfaring med at arbejde sammen med flere af udviklerne i det exceptionelt stærke hold af softwareudviklere og specialister, som Peak Systems har, var det et let valg. Dette projekt vil give store fordele på begge sider. Vi får en stærk teknisk platform, og Peak Systems vil opnå værdifulde erfaringer til deres fremtidige forretning, så jeg er meget tilfreds med, at vi nu har indgået en aftale med Peak Systems for at fremtidssikre vores lagerdrift. Softwareudviklingsprocessen vil begynde i starten af 2024, og alt skal være operationelt inden Q4 2025”, fortsætter Peter Gunnarsson. 

Michael Bobach, CEO hos Peak Systems, siger:

"Vi er naturligvis meget tilfredse med, at LYKO har valgt os som leverandør til at løse denne store og komplekse opgave med at øge kapaciteten på deres lagerautomatisering med mere end 100 procent. Peak-teamet har enestående erfaring inden for lagerautomatisering, og vi har et dedikeret team med stærke evner inden for softwareudvikling og projektudførelse. Jeg er sikker på, at vi er den optimale partner til at levere denne betydelige opgradering af LYKO-lageret”. 

Læs også: GLS’ sjællandske kapacitet øges med 30-35 procent

"Dette projekt definerer klart et nyt forretningsområde for Peak Systems. Det unikke teknologiske og forretningsmæssige indblik fra Peak-teamet har vist store synergier: at vækste forretningen inden for kompleks automatisering og også levere ekstremt omkostningseffektive lagerløsninger for webshops (PeakWMS) går hånd i hånd. PeakWMS-platformen vil løbende fortsætte med at levere nye markedsledende funktioner og integrationer for webshops med lav kompleksitet. På denne måde hjælper vi kunder med at vokse og optimere deres operationer og IT-landskab”, afslutter Michael Bobach.

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.10.2026SCM.dk

Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 millioner

05.10.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Effektiv på- og aflæsning på varelageret

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

29.09.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL er mere end trucks – vi bygger løsninger til hele lageret

29.09.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Når automation skal fungere som én samlet løsning

28.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Nye lagerfunktioner i Dynamics 365 FO reducerer fragtomkostninger og giver mere fleksible plukprocesser

28.09.2026Combilift

Sponseret

Outgrowing Capacity: Hira Industries Solves Space Constraints with Vertical Warehouse Expansion, Creating One of the GCC’s Largest Facilities

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Syv tegn på, at dit lager ikke kan følge med

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Teknologi alene skaber ikke succes – derfor er forandringsledelse afgørende for automatiseringsprojekter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS