Nyt liv til 30 millioner lastbil- og busdæk

Michelin fejrer sit 100-års jubilæum for regummiering. Teknologien har gennem årene givet nyt liv til næsten 30 millioner bus- og lastbildæk specielt på fabrikker i Europa. Det svarer til, at halvanden million tons råmateriale gennem årene er blevet sparet, og at cirka 3,5 millioner tons mindre CO2 er blevet udledt til atmosfæren.

Helt tilbage i 1923 begyndte Michelin at tilbyde udskiftning af slidbanen på dæk, regummiering af lastbildæk, og skabte dermed grundlaget for virksomhedens fokus på bæredygtighed den dag i dag. Foto: Michelin

14.12.2023

SCM.dk

Ifølge Claus Chouhan, der er salgsdirektør for Michelin i Danmark, er det eksempler på de klima- og miljømæssige fordele, der er ved regummiering af dæk til busser og lastbiler.

”Regummiering er faktisk mere relevant end nogensinde og reducerer både miljø- og klimabelastningen samt vognmandens budget. Derfor indgår regummiering også som et fast element i Michelins tilbud til vognmændene. I dag forventer kunderne løsninger, der giver omkostningsbesparelser og hjælper dem med at gøre deres drift mere bæredygtig”, forklarer han.

Helt tilbage i 1923 begyndte Michelin at tilbyde udskiftning af slidbanen på dæk, regummiering af lastbildæk, og skabte dermed grundlaget for virksomhedens fokus på bæredygtighed den dag i dag. Takket være deres høje kvalitet er Michelin-dæk lettere at reparere og regummiere. Og da Michelin i 1930'erne begyndte at anvende metal i dæk til tungere køretøjer, blev det muligt at lave helt op til tre regummieringer på et og samme dæk.

I 1960'erne udviklede Michelin sin Remix-proces. En teknologi, der reducerede omkostningerne ved regummiering betydeligt. I dag er omkostningen ved at regummiere et dæk cirka 30 procent lavere end det, det koster at købe et nyt dæk. Med Michelin Remix-teknologien kan et nyt dæk, når det er slidt ned, mønsterudskæres en gang og derefter anvendes længe, før det derefter regummieres for første gang. 

Michelins dæk til lastbiler og busser er designet med det formål at have flere liv og skal regummieres mindst én gang. Men hvert dæk er genstand for en grundig inspektion og godkendelse af specialister, før regummeringen bliver sat i gang. Op til 90 procent af Michelins bus- og lastbildæk, der afleveres til regummering, består inspektionen og godkendes til regummering. Om dækket er mønsterudskåret eller ej, spiller ingen rolle for, om det godkendes til regummering eller ej.

Læs også: Danmark skal være bedre til at mindske overforbrug

Michelin Remix-dæk har samme ydeevne med hensyn til sikkerhed og vejgreb som nye dæk. I gennemsnit kræves kun 20 kilo råmateriale for at bygge et Michelin Remix-dæk. Til sammenligning krævet det 70 kilo råmateriale at producere et nyt dæk. Det betyder, at 100 regummierede dæk sikrer en besparelse på 5 ton råmateriale og over 6 tons lavere CO2-udledning.

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

SCM.dk

Iran har ramt 11 skibe på en uge i Hormuz

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre