Nyt samarbejde skal styrke små og mellemstore virksomheders it-sikkerhed

Nyt samarbejde mellem itm8 og Microsoft Danmark skal hjælpe små og mellemstore danske virksomheder med at opnå fordelene ved hybrid IT-infrastruktur. Øget sikkerhed og innovative værktøjer skal gøres tilgængelige for SMV’erne.

Mette Kaagaard, CEO i Microsoft Danmark og Island sammen med Henrik Kastbjerg, CEO i itm8. Foto: Epicent

25.10.2024

SCM.dk

itm8 og Microsoft er gået sammen om at udrulle en drifts- og IT-sikkerhedsplatform, som skal hjælpe danske SMV’er med at få adgang til moderne AI-baserede IT-services.

Løsningen er hybrid og fungerer uanset om den enkelte virksomheds infrastruktur ligger i eget datacenter eller i skyen. Det lader SMV’erne integrere ældre teknologier med moderne cloud-løsninger, hvilket øger fleksibiliteten, reducerer omkostningerne og sikrer en hurtig håndtering af sikkerhedshændelser.

Målet er blandt andet at tilbyde moderne sikkerhedsteknologi, som ruster SMV’erne til de aktuelle og voksende trusler fra hackere og cyberkriminelle. Det indebærer eksempelvis at lade et professionelt Security Operations Center overvåge og håndtere SMV’ernes IT-sikkerhed døgnet rundt og håndtere cyberangreb og andre trusler i realtid.

Dertil skal samarbejdet give SMV’erne adgang til nye teknologier og kompetencer inden for blandt andet kunstig intelligens (AI), software-robotter og dataanalyseværktøjer som Power BI.

”Alt for mange danske SMV’er er sårbare over for hackere og IT-kriminelle. Det skal vi have lavet om på. Samtidigt udnytter kun få de nye banebrydende teknologier, som kunstig intelligens, der har en stor effekt på den enkeltes produktivitet og evne til at innovere. Sammen med itm8 gør vi teknologierne tilgængelige og sørger for driften, så virksomhederne løbende kan skrue op eller ned efter behov”, siger Mette Kaagaard, CEO i Microsoft Danmark og Island.

Henrik Kastbjerg, CEO i itm8, supplerer:

”Vi er fokuserede på at hjælpe små og mellemstore virksomheder med at få adgang til fordelene ved den seneste teknologiske udvikling. Når vi kobler Microsofts moderne teknologi og innovation får vi det bedste af to verdener: Den seneste teknologi driftet af professionelle, der kender kundens behov”.

SMV-segmentets digitale transformation har tidligere været udfordret af, at man som mindre virksomhed har skulle investere betydeligt i både teknologi og ansatte med know-how.

”Det kan være næsten umuligt for mindre virksomheder at tiltrække de dygtigste IT-talenter og udnytte de digitale muligheder. Derfor kan de stå med en følelse af, at de står på perronen og kigger, imens toget kører. Det er her, vi som IT-partner kan gøre en forskel”, forklarer Henrik Kastbjerg, CEO i itm8.

Læs også: Danske virksomheder kæmper mod mange cyberangreb

Ifølge Mette Kaagaard har SMV’erne mindre behov for at skulle investere i teknologi og opbygge en stor in-house IT-afdeling med de rette kompetencer. De kan hurtigere og mere fleksibelt fokusere på at udnytte fordelene ved de teknologiske muligheder på en sikker måde, 

”Målet er at skabe en løsning, der giver virksomhederne fleksibilitet og ro. De skal kunne fokusere på, hvordan de kan udnytte den teknologiske udvikling i deres egen branche, uden at de skal lade sig begrænse”, siger hun.

Kilde: Epicent

/ PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026AGR

Sponseret

Danmark er langt fremme med AI, men udnytter handels- og industrivirksomheder potentialet?

13.10.2026SCM.dk

Digitalisering drukner i drift og brandslukning

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

08.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes udvikler bredt inden for transport og logistik

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

07.10.2026WITRON Group

Sponseret

Agents for the corrugated board industry

07.10.2026SCM.dk

Chaufførmangel øger behovet for mindre administration

07.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Smart Factory: Når produktion og intralogistik arbejder sammen

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle