Ocean Alliance medlemmer forlænger samarbejdsaftalen

De fire rederier bag Ocean Alliance har underskrevet en aftale, der forlænger deres samarbejde med fem år til udløb i 2032.

Foto: CMA CGM

28.02.2024

SCM.dk

Mens Maersk og MSC har besluttet at gå hver til sit fra årsskiftet, slår rederierne OOCL, Cosco, CMA CG og Evergreen med forlængelsen af deres samarbejde fast, at Ocean Alliance er kommet for at blive.

Den nye aftale forlænger den eksisterende fra 2027 til 2032, oplyser rederierne i en pressemeddelelse. Samarbejdet blev etableret i 2017 og dækker syv store handelsruter mellem Asien og Nordeuropa, Mellemøsten, Middelhavet og Nordamerikas øst- og vestkyst.

Maersk har efter opsigelsen af aftalen med MSC i stedet indgået et langsigtet operationelt samarbejde med tyske Hapag-Lloyd, der starter i februar næste år, under navnet Gemini Cooperation.

Samarbejdet vil bestå af en pool på omkring 290 skibe med en samlet kapacitet på 2,4 mio. teu og have som mål at skabe en “industri-ledende pålidelighed”.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

07.09.2026SCM.dk

Maersk installerer første sejl på containerskib

SCM.dk

Supply chain beslutninger er en kompleks øvelse

SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

03.09.2026SCM.dk

Royal Arctic Line fragter helikoptere til Grønland

02.09.2026SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

02.09.2026SCM.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

02.09.2026SCM.dk

Levering og retur afgør danskernes onlinekøb

01.09.2026SCM.dk

OK åbner lynladere til lastbiler på Sjælland

31.08.2026SCM.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

10.09.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden. På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Odense