OJ Electronics får velkendt hæderspris

OJ Electronics kan igen i år krone sig med titlen som Succesvirksomhed. Prisen, der uddeles af Spar Nord og BDO, betegner administrerende direktør Erik Damsgaard som en blåstempling og et udtryk for, at elektronikvirksomheden har fokus på de rigtige værdier.

OJ Electronics er for tredje år i streg er kåret som Succesvirksomhed. Administrerende direktør, Erik Damsgaard, fik i forbindelse med OJ Electronics’ kåring som Succesvirksomhed 2022 overrakt en statuette og et diplom på hovedkontoret i Sønderborg. (tv. Peter Ugilt, Spar Nord, mf. Eriks Damsgaard, OJ Electronics, th. Allan Nørgaard Bergstedt, BDO) Foto: OJ Electronics..

28.10.2022

SCM.dk

Et super hattrick. Det er facit, efter elektronikvirksomheden OJ Electronics for tredje år i streg er kåret som Succesvirksomhed.
Udslagsgivende for kåringen er kriterier som vækst i resultater og soliditet over en femårig periode samt evnen til at skabe resultater med det givne kapitalgrundlag. Dét er kriterier, der flugter i en lige linje med OJ Electronics’ ambition om at drive virksomhed. 

”Vi er først og fremmest stolte over kåringen, da den sender et stærkt signal om OJ Electronics som virksomhed. Succes er for os ikke et punkt i landskabet – det er noget, vi skaber sammen over tid.  Det kommer til udtryk i vores forankrede kultur, hvor fællesskabet og stoltheden, over det vi laver, er det bærende”, siger administrerende direktør hos OJ Electronics, Erik Damsgaard, og tilføjer:

”Det er dét, der skaber resultater”.

Erhvervsprisen uddeles i et samarbejde mellem Spar Nord og BDO, der med prisen årligt anerkender 1.000 danskejede virksomheder, som med deres evne til kontinuerligt at skabe vækst og overlegne finansielle resultater gør sig som kilde til inspiration for andre virksomheder.

Det lange, seje træk
Om baggrunden for OJ Electronics’ kåring udtaler Spar Nords kundechef for erhverv, Peter Ugilt:

”Der er ingen tvivl om, at OJ Electronics taler direkte ind i de kriterier, der gør sig gældende for prisen som Succesvirksomhed. Vi kigger på kontinuitet og det lange, seje træk, og det lever OJ Electronics til fulde op til. De har bevist, at de år efter år er i stand til at lægge på, hvorfor det er ganske naturligt, at de vinder prisen for tredje år i streg”.

OJ Electronics har senere på året mulighed for at hive endnu en pris med hjem til trofæskabet. I starten af november afholder arrangørerne bag kåringen af de danske succesvirksomheder regionsfinaler, hvor fire samlede vindere kåres.

Ingen hurtige gevinster
Kåringen som Succesvirksomhed 2022 har givet mere blod på tanden hos OJ Electronics. Og bekræftet administrerende direktør Erik Damsgaard i, at de i elektronikvirksomheden har fokus på de rigtige værdier.

”Kreditten for en så flot pris som denne skal gå til vores medarbejdere. De er virksomhedens rygrad, og i sidste ende er det deres faglighed og ambitioner på OJ Electronics’ vegne, der gør, at vi konstant udvikler os og vækster”, siger Erik Damsgaard og tilføjer:

”Fokus er slet ikke på de hurtige gevinster. Vi tænker altid langsigtet, hvilket jo har vist sig som en bæredygtig tilgang, og så er prisen som Succesvirksomhed med til at styrke fortællingen om, at der i Sønderborg ligger en virksomhed, man kan blive en del af – og opleve succes”, siger Erik Damsgaard.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

DTU: Oversvømmelser kan koste milliarder

SCM.dk

Dokumentar: Narkogangstere har bestukket Maersk-ansatte

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense