Ombygning af fabrik sænker CO2 med 80 procent

Owens Corning har annonceret, at de investerer i ombygningen af Paroc AB's Hällekis-isoleringsanlæg i Sverige. Fabrikken vil omstille sin smelteproces fra koksfyret kupolovne til elektrisk smeltning, hvilket markerer endnu et skridt i retning af virksomhedens mål for reducering af drivhusgasemissioner.

“Projektet vil bidrage til at sikre, at vi fortsat lever op til vores kunders forventninger på det europæiske marked, og det styrker vores profil i Norden og viser vores lederskab inden for bæredygtig praksis på de vigtige markeder, hvor vi opererer”, siger Jari Airola, vicepræsident for Owens Corning Europe og administrerende direktør for Europe Insulation. Foto: Paroc

01.05.2024

SCM.dk

Når anlægget i det centrale Sverige er ombygget, vil det også betjene kunder i Danmark og Norge med isolering, der har et lavt CO2-fodaftryk. Investeringen forventes at resultere i en 80 procent reduktion af anlæggets scope 1- og 2*-emissioner, hvilket giver mulighed for en betydelig reduktion af det indbyggede kulstof i de produkter, der fremstilles på stedet. Investeringen stemmer overens med Owen Cornings videnskabeligt baserede mål om at reducere de absolutte scope 1- og 2-udledninger af drivhusgasser med 50 procent inden 2030 sammenlignet med 2018.

“Projektet vil bidrage til at sikre, at vi fortsat lever op til vores kunders forventninger på det europæiske marked, og det styrker vores profil i Norden og viser vores lederskab inden for bæredygtig praksis på de vigtige markeder, hvor vi opererer”, siger Jari Airola, vicepræsident for Owens Corning Europe og administrerende direktør for Europe Insulation.

Læs også: Forskere vil have øget fokus på unødvendig plastik

Projektplanen er planlagt til at muliggøre en opstart i begyndelsen af 2027. Hällekis-fabrikken blev oprindeligt etableret i 1978 og kan fejre 50 års drift i 2028. I dag beskæftiger anlægget 250 ansatte og fremstiller stenuldsisolering til brug i bygningsisolering og teknisk isolering.

*Scope 1 omfatter de direkte udledninger fra egne produktionsaktiviteter. *Scope 2 omfatter indirekte udledninger fra produktionen af købt energi.

Kilde: Paroc

/ PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

28.10.2026Global AGV

Sponseret

PRODUKTNYHED | Tungere laster? Så er dette noget for dig.

27.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr udvider udlejningen i Esbjerg med 100-tons-waterbags

SCM.dk

Forstyrrelser og ikke efterspørgsel holder hånden under høje fragtrater

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

09.10.2026Global AGV

Sponseret

Skal vi mødes på Foodtech?

06.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fleksibilitet som konkurrenceparameter

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

03.11.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online