Ombygning af fabrik sænker CO2 med 80 procent

Owens Corning har annonceret, at de investerer i ombygningen af Paroc AB's Hällekis-isoleringsanlæg i Sverige. Fabrikken vil omstille sin smelteproces fra koksfyret kupolovne til elektrisk smeltning, hvilket markerer endnu et skridt i retning af virksomhedens mål for reducering af drivhusgasemissioner.

“Projektet vil bidrage til at sikre, at vi fortsat lever op til vores kunders forventninger på det europæiske marked, og det styrker vores profil i Norden og viser vores lederskab inden for bæredygtig praksis på de vigtige markeder, hvor vi opererer”, siger Jari Airola, vicepræsident for Owens Corning Europe og administrerende direktør for Europe Insulation. Foto: Paroc

01.05.2024

SCM.dk

Når anlægget i det centrale Sverige er ombygget, vil det også betjene kunder i Danmark og Norge med isolering, der har et lavt CO2-fodaftryk. Investeringen forventes at resultere i en 80 procent reduktion af anlæggets scope 1- og 2*-emissioner, hvilket giver mulighed for en betydelig reduktion af det indbyggede kulstof i de produkter, der fremstilles på stedet. Investeringen stemmer overens med Owen Cornings videnskabeligt baserede mål om at reducere de absolutte scope 1- og 2-udledninger af drivhusgasser med 50 procent inden 2030 sammenlignet med 2018.

“Projektet vil bidrage til at sikre, at vi fortsat lever op til vores kunders forventninger på det europæiske marked, og det styrker vores profil i Norden og viser vores lederskab inden for bæredygtig praksis på de vigtige markeder, hvor vi opererer”, siger Jari Airola, vicepræsident for Owens Corning Europe og administrerende direktør for Europe Insulation.

Læs også: Forskere vil have øget fokus på unødvendig plastik

Projektplanen er planlagt til at muliggøre en opstart i begyndelsen af 2027. Hällekis-fabrikken blev oprindeligt etableret i 1978 og kan fejre 50 års drift i 2028. I dag beskæftiger anlægget 250 ansatte og fremstiller stenuldsisolering til brug i bygningsisolering og teknisk isolering.

*Scope 1 omfatter de direkte udledninger fra egne produktionsaktiviteter. *Scope 2 omfatter indirekte udledninger fra produktionen af købt energi.

Kilde: Paroc

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

16.09.2025SCM.dk

Milliardinvestering i luftforsvar giver vækst i Danmark

15.09.2025PALOMAT

Sponseret

[PRODUKTNYHED]: Multiformat Inline - 100% automatisk

10.09.2025Global AGV

Sponseret

Selvkørende trucks i international vækst: Optimismen gløder hos danske Global AGV

04.09.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

ECM Industries - Investering i god ergonomi og et godt arbejdsmiljø

03.09.2025Global AGV

Sponseret

Få 125.000 kr. til at afprøve en Global AGV

03.09.2025Global AGV

Sponseret

Din gratis adgang til smartere palletransport

01.09.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Sikkerhedslys, pynt eller nødvendighed?

01.09.2025SCM.dk

Et overflødighedshorn af mejeriprodukter venter i Herning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart