Optimeret maskineri sparer PL-Valves 300.000 kroner om året

Den nyetablerede virksomhed PL-Valves har lært deres nye fræsemaskine godt at kende. Sparring fra DAMRC har betydet, at PL-Valves kan fremstille ventiler hurtigere, mindre støjende og forlænge levetiden på værktøjet i maskinen.

I løbet af bare tre måneders arbejde fik ventilproducenten fra Middelfart gode resultater fra sin nye fræsemaskine. Foto: 123RF.

04.07.2022

SCM.dk

Den nye fræsemaskine var bestilt, men der manglede viden om anvendelse.

Den nyetablerede virksomhed PL-Valves, der fremstiller ventiler og spjæld til hovedsageligt landbaserede fiskefarme, søgte hjælp i et MADE Kickstartprojekt, hvor de fik faglig ekspertise fra DAMRC i samarbejde med Erhvervshus Syd.

I løbet af bare tre måneders arbejde fik ventilproducenten fra Middelfart mange gode resultater:

 ”Vi har på kort tid opnået en lang række gevinster ved at få optimeret vores fræsemaskine. På bundlinjen forventer vi at spare 300.000 kroner om året, fordi fræsemaskinen kører hurtigere, og fordi levetiden på værktøjet er blevet forlænget”, vurderer Finn Nielsen, der er medstifter af PL-Valves.

Læs også: Maersk Tankers søsætter digitalt firma til effektivisering af trampfart

Det var to eksperter fra DAMRC, der udførte såkaldte taptest på fræsemaskinen og drøftede værktøjsholdere, driftparametre, vibrationer og så videre.

Finn Nielsen mener, at PL-Valves med den nye viden nu er ’blevet herre i eget hus’, og det vil altså få omsætningen til at stige.

Et kongeeksempel

Projektets resultater kan være en inspiration for andre, lyder det fra DAMRC:

”PL-Valves projektet er et kongeeksempel på, hvad virksomheder kan opnå af gevinster ved at se på mulige optimeringer – både på en ny maskine eller en, der har kørt i lang tid”, vurderer Charlotte Frølund Ilvig, som er Senior Project Manager i DAMRC. 

I kickstartprojekter kan virksomheder få en forsmag på, hvordan brug af ny teknologi og data kan optimere driften i produktionen.

Tilbuddet er lanceret i et samarbejde mellem MADE, de regionale erhvervshuse og vidensinstitutioner. Kickstartprojekter er finansieret af en bevilling fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse. 

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

09.10.2026Global AGV

Sponseret

Skal vi mødes på Foodtech?

06.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fleksibilitet som konkurrenceparameter

SCM.dk

DCC Energi udvider HVO-netværk til 11 tankstationer

SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online