Outsourcing giver dårlig service

Halvdelen af de globale virksomheder mener, at deres outsourcing-partnere leverer dårlig service, viser Deloitte-rapport.

04.12.2014

SCM.dk

Om analysen

Analysen omfatter 157 virksomheder fordelt på 22 sektorer, der repræsenterer alle større industrier, både nationale og multinationale.

Gennemsnitsrespondenten omsætter for mellem 1 milliard til 15 milliarder US dollars og har mellem 1.000 til 25.000 ansatte.

Syv ud af ti respondenter har hovedkontor i Nordamerika eller Europa.

Kilde: Deloittes 2014 Global Outsourcing and Insourcing Survey

Noget tyder på, at tømmermændene har meldt deres ankomst til den globale outsourcing-fest.

Læs også: Virksomheder taber penge på outsourcing

En Deloitte-analyse af erfaringerne med outsourcing fra 157 af verdens største virksomheder viser, at halvdelen synes, at deres outsourcing-leverandører leverer dårlig service og er mere reaktive end proaktive.

Godt en tredjedel mener, at deres outsourcing-leverandører udviser mangel på innovation, er ineffektive og i det hele taget er langsomme til at svare. En fjerdedel vurderer, at deres leverandør er for dyr.

Fordele opvejer ulemper 
Selv om undersøgelsen i høj grad problematiserer gevinsterne ved outsourcing, er der alligevel meget at hente ved udflage dele af forretningen, mener partner Per Lund Pedersen fra Deloitte. 

”Fordelene opvejer stadig ulemperne ved outsourcing. Resultaterne peger på, at leverandører af serviceopgaver har et stort uudnyttet potentiale, men det skal aktiveres hurtigt”, siger Per Lund Pedersen i en pressemeddelelse.

De fleste globale virksomheder regner da også med, at stadig flere opgaver vil blive outsourcet. I mange år har it og rutineopgaver trukket læsset, og den tendens vil fortsætte, lyder vurderingen.

Læs også: Outsourcing til Asien kan ikke betale sig

Samtidig forventer virksomhederne, at de vil outsource en række andre administrative opgaver, såsom ejendomsservice, human ressource management og juridiske funktioner.

”Nogle globale virksomheder beholder kun de funktioner, der handler om strategi og markedsføring, hvor de har design-autoriteten over deres brand. Alt andet kan outsources ”, siger Per Lund Pedersen.

- JKK 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

19.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt liv til Hedensted Apotek – og store ambitioner for fremtiden

19.02.2026SCM.dk

Ny undersøgelse spår vækst trods usikre tider

18.02.2026Inact ApS

Sponseret

Modenhed er den nye konkurrencefordel

18.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Eksklusivt Management Roundtable - Supply Chain som vækstmotor

17.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

AI i supply chain: Fra operationel støtte til strategisk ledelsesværktøj

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Brewing AI at Scale: Inside Carlsberg’s Copilot Project

What does it take to embed Copilot into the core of a global organisation and move beyond pilots into real, lasting change?

Dato

26.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

03.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK