Outsourcing giver dårlig service

Halvdelen af de globale virksomheder mener, at deres outsourcing-partnere leverer dårlig service, viser Deloitte-rapport.

04.12.2014

SCM.dk

Om analysen

Analysen omfatter 157 virksomheder fordelt på 22 sektorer, der repræsenterer alle større industrier, både nationale og multinationale.

Gennemsnitsrespondenten omsætter for mellem 1 milliard til 15 milliarder US dollars og har mellem 1.000 til 25.000 ansatte.

Syv ud af ti respondenter har hovedkontor i Nordamerika eller Europa.

Kilde: Deloittes 2014 Global Outsourcing and Insourcing Survey

En Deloitte-analyse af erfaringerne med outsourcing fra 157 af verdens største virksomheder viser, at halvdelen synes, at deres outsourcing-leverandører leverer dårlig service og er mere reaktive end proaktive.

Godt en tredjedel mener, at deres outsourcing-leverandører udviser mangel på innovation, er ineffektive og i det hele taget er langsomme til at svare. En fjerdedel vurderer, at deres leverandør er for dyr.

Fordele opvejer ulemper 
Selv om undersøgelsen i høj grad problematiserer gevinsterne ved outsourcing, er der alligevel meget at hente ved udflage dele af forretningen, mener partner Per Lund Pedersen fra Deloitte. 

”Fordelene opvejer stadig ulemperne ved outsourcing. Resultaterne peger på, at leverandører af serviceopgaver har et stort uudnyttet potentiale, men det skal aktiveres hurtigt”, siger Per Lund Pedersen i en pressemeddelelse.

De fleste globale virksomheder regner da også med, at stadig flere opgaver vil blive outsourcet. I mange år har it og rutineopgaver trukket læsset, og den tendens vil fortsætte, lyder vurderingen.

Læs også: Outsourcing til Asien kan ikke betale sig

Samtidig forventer virksomhederne, at de vil outsource en række andre administrative opgaver, såsom ejendomsservice, human ressource management og juridiske funktioner.

”Nogle globale virksomheder beholder kun de funktioner, der handler om strategi og markedsføring, hvor de har design-autoriteten over deres brand. Alt andet kan outsources ”, siger Per Lund Pedersen.

- JKK 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

11.12.2025SCM.dk

Der er stadig langt mellem kvinderne i toppen af dansk erhvervsliv

11.12.2025SCM.dk

Månedens udfordring: Vores forsyningskæde skal kunne tilfredsstille mange forskellige behov

11.12.2025Inact ApS

Sponseret

Hvordan en kommerciel tilgang optimerede hele Frederiksen Scientific

08.12.2025Inact ApS

Sponseret

Wicked problems i supply chain

06.12.2025SCM.dk

Stort potentiale for håndtering af risikostyring og compliancekrav

05.12.2025SCM.dk

Danske familievirksomheder mærker voksende pres på omsætningen

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

03.12.2025Dansk Standard

Sponseret

Forslaget til ISO 9001 oversat til dansk

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle