Outsourcing giver dårlig service

Halvdelen af de globale virksomheder mener, at deres outsourcing-partnere leverer dårlig service, viser Deloitte-rapport.

04.12.2014

SCM.dk

Om analysen

Analysen omfatter 157 virksomheder fordelt på 22 sektorer, der repræsenterer alle større industrier, både nationale og multinationale.

Gennemsnitsrespondenten omsætter for mellem 1 milliard til 15 milliarder US dollars og har mellem 1.000 til 25.000 ansatte.

Syv ud af ti respondenter har hovedkontor i Nordamerika eller Europa.

Kilde: Deloittes 2014 Global Outsourcing and Insourcing Survey

En Deloitte-analyse af erfaringerne med outsourcing fra 157 af verdens største virksomheder viser, at halvdelen synes, at deres outsourcing-leverandører leverer dårlig service og er mere reaktive end proaktive.

Godt en tredjedel mener, at deres outsourcing-leverandører udviser mangel på innovation, er ineffektive og i det hele taget er langsomme til at svare. En fjerdedel vurderer, at deres leverandør er for dyr.

Fordele opvejer ulemper 
Selv om undersøgelsen i høj grad problematiserer gevinsterne ved outsourcing, er der alligevel meget at hente ved udflage dele af forretningen, mener partner Per Lund Pedersen fra Deloitte. 

”Fordelene opvejer stadig ulemperne ved outsourcing. Resultaterne peger på, at leverandører af serviceopgaver har et stort uudnyttet potentiale, men det skal aktiveres hurtigt”, siger Per Lund Pedersen i en pressemeddelelse.

De fleste globale virksomheder regner da også med, at stadig flere opgaver vil blive outsourcet. I mange år har it og rutineopgaver trukket læsset, og den tendens vil fortsætte, lyder vurderingen.

Læs også: Outsourcing til Asien kan ikke betale sig

Samtidig forventer virksomhederne, at de vil outsource en række andre administrative opgaver, såsom ejendomsservice, human ressource management og juridiske funktioner.

”Nogle globale virksomheder beholder kun de funktioner, der handler om strategi og markedsføring, hvor de har design-autoriteten over deres brand. Alt andet kan outsources ”, siger Per Lund Pedersen.

- JKK 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

19.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt liv til Hedensted Apotek – og store ambitioner for fremtiden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

09.03.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia