Outsourcing giver dårlig service

Halvdelen af de globale virksomheder mener, at deres outsourcing-partnere leverer dårlig service, viser Deloitte-rapport.

04.12.2014

SCM.dk

Om analysen

Analysen omfatter 157 virksomheder fordelt på 22 sektorer, der repræsenterer alle større industrier, både nationale og multinationale.

Gennemsnitsrespondenten omsætter for mellem 1 milliard til 15 milliarder US dollars og har mellem 1.000 til 25.000 ansatte.

Syv ud af ti respondenter har hovedkontor i Nordamerika eller Europa.

Kilde: Deloittes 2014 Global Outsourcing and Insourcing Survey

En Deloitte-analyse af erfaringerne med outsourcing fra 157 af verdens største virksomheder viser, at halvdelen synes, at deres outsourcing-leverandører leverer dårlig service og er mere reaktive end proaktive.

Godt en tredjedel mener, at deres outsourcing-leverandører udviser mangel på innovation, er ineffektive og i det hele taget er langsomme til at svare. En fjerdedel vurderer, at deres leverandør er for dyr.

Fordele opvejer ulemper 
Selv om undersøgelsen i høj grad problematiserer gevinsterne ved outsourcing, er der alligevel meget at hente ved udflage dele af forretningen, mener partner Per Lund Pedersen fra Deloitte. 

”Fordelene opvejer stadig ulemperne ved outsourcing. Resultaterne peger på, at leverandører af serviceopgaver har et stort uudnyttet potentiale, men det skal aktiveres hurtigt”, siger Per Lund Pedersen i en pressemeddelelse.

De fleste globale virksomheder regner da også med, at stadig flere opgaver vil blive outsourcet. I mange år har it og rutineopgaver trukket læsset, og den tendens vil fortsætte, lyder vurderingen.

Læs også: Outsourcing til Asien kan ikke betale sig

Samtidig forventer virksomhederne, at de vil outsource en række andre administrative opgaver, såsom ejendomsservice, human ressource management og juridiske funktioner.

”Nogle globale virksomheder beholder kun de funktioner, der handler om strategi og markedsføring, hvor de har design-autoriteten over deres brand. Alt andet kan outsources ”, siger Per Lund Pedersen.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

SCM.dk

AI-investeringer vokser markant i 2026

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

05.05.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle