Outsourcing til Asien kan ikke betale sig

At flytte sin produktion til billigere produktionslande som Kina kan ikke svare sig. I stedet er der en større gevinst at hente ved at lægge produktionen i nabolandene som Tyskland, England og Sverige. Det viser ny dansk forskning.

Guangdong provinsen i Kina kaldes for verdens fabrik, og her har en lang række virksomheder outsourcet deres produktion til. Foto: Thinkstock. .

30.04.2014

SCM.dk

Danske forskere kommer nu med en udmelding, der nok vil få et par virksomheder til at tænke sig om en ekstra gang: Stik mod den gængse opfattelse kan det formentlig slet ikke svare sig at outsource dele af produktionen til lande med lav løn som for eksempel Kina og Indien. I stedet kan det langt bedre svare sig at lægge en del af produktionen ud til lande omkring os med langt højere lønninger, for eksempel Tyskland, Sverige og England. Det skriver Videnskab.dk 

Den opsigtsvækkende konklusion kommer fra en endnu ikke offentliggjort undersøgelse fra Aarhus Universitet, som bygger på tal for samtlige større danske virksomheder i fremstillingsindustrien, der outsourcede en del af deres aktiviteter i perioden 1995-2006.  

Virksomhederne arbejder med udvikling, fremstilling, design eller vedligeholdelse af udstyr eller mekaniske konstruktioner, og har mere end 20 eller flere ansatte. 2.500-3.000 virksomheder indgår hvert år i undersøgelsen. 

Læs også: Indspark: Er outsourcing stadig den rigtige løsning?

”Min undersøgelse viser, at virksomheder generelt bliver bedre af at outsource. Men hvis man ser på, hvilke lande der bliver outsourcet til, så får virksomhederne ikke den positive effekt, hvis de outsourcer til lav- og mellemindkomstlande uden for OECD. Man skal outsource til højindkomstlande; det er dér, man får den positive effekt”, siger manden bag undersøgelsen, Roger Bandick, lektor ved Institut for Økonomi ved Aarhus Universitet, til Videnskab.dk. 

Højere produktivitet og udvikling
Undersøgelsen viser, at virksomheder, der outsourcer, opnår større gevinst end tilsvarende virksomheder, der ikke gør det. Samtidig viser undersøgelsen også, at den største gevinst opnås af de virksomheder, der outsourcer til lande med højt lønniveau, i forhold til virksomheder der outsourcer til lande med lavt lønniveau.

Virksomhederne vinder blandt andet ekstra to procent på produktivitet, 15 procent på produktudvikling samt 20 procent på eksportintensitet.  

Læs også: Produktionen i Kina taber pusten

"Det viser, at man ikke bare skal outsource per automatik. Det er vigtigt for virksomheder at tænke over, hvilken produktion de har, og om det er nødvendigt at outsource, eller om man lige så godt kan holde produktionen i Danmark. De bør også overveje, om de hellere skal fokusere på kvalitet i stedet for at forsøge at spare på omkostningerne, når de outsourcer", siger Roger Bandick.

Tre gode grunde til at outsource til europæiske lande
Professor ved Københavns Universitet Jakob Roland Munch har kigget undersøgelsen fra Aarhus igennem for Videnskab.dk, og han beretter, at forskningen lægger sig i forlængelse af, hvad han selv har konkluderet tidligere: At virksomheder, der har gavn af outsourcing, har højere produktivitet, når de lægger pengene i europæiske lande.

Roger Bandick og Jakob Roland Munch har tilsammen tre bud på, hvorfor virksomheder vinder på at lægge penge i Europa i stedet for i eksempelvis Asien.

Læs også: Indkøb i Kina er en modedille

Videnskab.dk har opstillet et tænkt eksempel for at illustrere de tre bud:  En dansk producent af høreapparater skal bruge forskellige dele til at sætte et nyt høreapparat sammen, for eksempel en højttaler og en mikrofon, som man vælger at få lavet i udlandet. 

Den vare kan ifølge Videnskab.dk blive en bedre forretning ved at blive produceret i Tyskland frem for Kina, fordi:

  • 1. Kvaliteten er højere. Tyskere er gode til at lave højttalere – og måske laver de gode mikrofoner i Polen. Ved at udnytte styrker, der allerede ligger i de lande, bliver det færdige høreapparat bedre.
  • 2. Jo tættere på, delene til høreapparatet bliver produceret, des lavere omkostninger er der ved at få dem importeret til Danmark.
  • 3. Lande langt væk fra Danmark har med større sandsynlighed en anden kultur, andre regler og måske andre måder at tale med hinanden på, der kan gøre det sværere eller dyrere at få for eksempel højttalere og mikrofoner lavet, så de passer perfekt ind i det færdige høreapparat.

-TK

Kilde: Danmarks Statistik. .

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

04.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

En endagstest, det er helt normalt

03.11.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

WILLBRANDT Gummiteknik har fokus på arbejdsmiljø og effektivitet med en vakuumløfter fra Schmalz

29.10.2025Global AGV

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

29.10.2025SCM.dk

Spatial AI sparker det næste spring i automation på fabriksgulvet i gang

28.10.2025SCM.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

27.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Ægte SWARM

27.10.2025SCM.dk

Automation i produktionen: Virksomheder overser to afgørende faktorer

26.10.2025Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Når automation bare giver mening

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Implement Consulting Group
Webinar
Unlock revenue growth in manufacturing’s after-sales business

The value of market data in transforming after-sales strategies

Dato

06.11.2025

Tid

08:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

06.11.2025

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

På kurset Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet, som også er et diplommodul, lærer du om planlægning, opbygning og drift af jernbaner. Kurset omfatter blandt andet simulering, procesanalyse og driftsanalyse angående både passager- og godstrafik.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense