På trods af et udfordrende marked opnår DSV stærke resultater

DSV offentliggør stærke resultater i alle tre divisioner i årets tredje kvartal under særdeles udfordrende markedsvilkår. Resultaterne er foruden effekten af opkøbet af Agility’s Global Integrated Logistics, som desuden er ved at blive en velintegreret del af forretningen.

”Transportsektoren er fortsat præget af disruption og ubalance, som skaber store udfordringer for både vores kunder og os. Under de særdeles udfordrende markedsvilkår er vi tilfredse med at kunne offentliggøre solide resultater i alle vores divisioner”, siger Jens Bjørn Andersen, der er Group CEO for DSV. Foto: DSV.

04.11.2021

SCM.dk

DSV kan præsentere et succesfuldt tredje kvartal med en vækst på 52,5 procent i EBIT sammenlignet med samme periode sidste år. Det fortæller virksomheden i en pressemeddelelse, som er stolt over sine præstationer markedet taget i betragtning:

”Transportsektoren er fortsat præget af disruption og ubalance, som skaber store udfordringer for både vores kunder og os. Under de særdeles udfordrende markedsvilkår er vi tilfredse med at kunne offentliggøre solide resultater i alle vores divisioner”, siger Jens Bjørn Andersen, Group CEO for DSV.

Dertil kommer effekten af opkøbet af Agility’s Global Integrated Logistics, som ikke er talt med i de umiddelbare tal.

DSV melder om god fremdrift i integrationen af Agility Global Integrated Logistics, som blev en del af DSV i august i år. Integrationen forventes at være endeligt gennemført i 3. kvartal af 2022.

Læs også: DSV Panalpina smider endelsen og skifter navn til DSV

”Vi gennemførte købet af Agility’s Global Integrated Logistics-forretning i august måned og overtog dermed et veldrevet selskab med en masse dygtige medarbejdere. Integrationen er kommet godt fra start, og vores to organisationer bliver i den kommende tid lagt sammen til en”, fortæller Jens Bjørn Andersen.

Integrationen forløber planmæssigt og resultatforventningerne hæves

Agility Global Integrated Logistics forventes at tilføre cirka 3.000 mio. kr. (tidligere udmeldt 2.800 mio. kr.) årligt til det samlede EBIT før særlige poster, når integrationen er fuldendt. Integrationen forventes at være gennemført ved udgangen af 3. kvartal af 2022, og købet forventes at have helårseffekt i 2023. Forventet resultateffekt er baseret på det underliggende driftsresultat i Agility Global Integrated Logistics samt synergier fra sammenlægning af drift, logistikfaciliteter, administration og IT.

Omkring 30 proent af synergierne forventes at have resultateffekt i 2021, cirka 85 procent i 2022 og 100 procent i 2023.

De samlede transaktions- og integrationsomkostninger forventes at udgøre omkring 1.500 millioner kroner. Disse omkostninger vil blive resultatført under særlige poster.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart