Udbuddet af lagerlokaler overstiger efterspørgslen

Udbuddet af lager- og logistiklokaler er steget otte kvartaler i træk, og især ét område af landet har fået mange ledige lokaler. Det viser nye tal fra Ejendomstorvet.dk. Årsagen er massivt nybyggeri, som har oversteget efterspørgslen.

Ifølge nye data fra Ejendomstorvet.dk, landets største portal for erhvervslokaler har Danmark fået flere ledige lagerlokaler, logistikejendomme, produktionshaller og værksteder. Foto: 123rf.com

07.11.2024

SCM.dk

Ifølge nye data fra Ejendomstorvet.dk, landets største portal for erhvervslokaler har Danmark fået flere ledige lagerlokaler, logistikejendomme, produktionshaller og værksteder. I dag er situationen dog sådan, at virksomhederne har fået mere at vælge imellem og hovedparten af de nybyggede lokaler bliver lejet ud og ikke mindst, at der snart bliver længere mellem ”til leje”-skiltene. 

”Udbuddet af kvadratmeter til salg eller leje nåede i 2022 er nede under 1 million – det laveste i de mere end 20 år, vi har data for. Nu er udbuddet mere end fordoblet til 2,3 millioner kvadratmeter. Stigningen skal dog ses i lyset af, at der gennem 2022, 2023 og den forgangne del af 2024 er bygget omkring 6 millioner kvadratmeter lagerhaller; alene det seneste kvartal er der kommet næsten 1 million nye kvadratmeter. Dermed har virksomhederne faktisk formået at aftage langt hovedparten af det omfattende nybyggeri”, siger Jakob Wegener, administrerende direktør for Ejendomstorvet.dk.

I øjeblikket er 11.100 erhvervslejemål og ejendomme over hele landet udbudt på Ejendomstorvet.dk, heraf 1.600 lagerbygninger, logistikejendomme, fabrikshaller og værksteder. Portalen drives på foreningsbasis af landets ejendomsmæglere og uden krav om overskud, ligesom boligportalen Boligsiden.dk. 

Målt i forhold til det samlede areal er udbuddet steget fra 1,3 procent i 2022 til aktuelt 2,9 procent, og flere landsdele har oplevet en fordobling. Størst har stigningen været i Østjylland med blandt andet Horsens og Aarhus efter omfattende nybyggeri: fra under 1 procent for to år siden til nu 4,2 procent.

”Nybyggeriet de seneste år har været tiltrængt mange steder, fordi der blev bygget meget lidt i årene efter, at finanskrisen ramte Danmark i 2008/09. Der har været lejere til meget af nybyggeriet, men der er også en kædeeffekt, fordi lejerne forlader nogle kvadratmeter et andet sted. Der er ret pæn efterspørgsel på lokaler, og der er ikke længere så meget nybyggeri på vej, så vi forventer, at tomgangen vil flade ud i løbet af 2025”, siger Robin Rich, analysechef hos Newsec Advisory.

En anden mægler deler synspunkterne om, at nybyggeriet har været tiltrængt.
”Der er stadig god efterspørgsel på moderne indrettede lokaler, mens det kan være svært at udleje ældre ejendomme. Virksomhederne stiller en del krav for eksempel om bæredygtighed og vedvarende energi samt om loftshøjder, der tillader robotteknologi og automatisering. I stigende grad udtrykker lejere også bekymring over mulige forældelsesproblemer, som typisk blev overset før på grund af den lave tomgang. Selv om tomgangen er steget, så ligger den på et mere naturligt niveau i dag. Internationalt set har vi stadig ret lav tomgang i Danmark – i Europa under ét er den aktuelle tomgang nemlig over 4 procent”, siger analysechef Dragana Marina fra CBRE.

Ved indgangen til 3. kvartal 2024 havde Danmark lidt over 80 millioner kvadratmeter lokaler til lager, logistik samt produktion og værksteder. Heraf ligger over 63 procent i Jylland – flest i Sydjylland (inklusive det meste af Trekantområdet) med 15,8 millioner kvadratmeter eller en femtedel af det samlede areal. Herefter følger Østjylland med 13,8 millioner kvadratmeter eller godt en sjettedel af landets samlede lagerareal.

Læs også: Taulov Dry Port bliver Danmarks største logistikcentrum

Ejendomstorvet.dk har Danmarks største udvalg af erhvervslokaler til udlejning og ejendomme til salg i alle kategorier. Dataene kommer fra op imod 300 medlemmer/annoncører, herunder næsten alle landets erhvervsmæglere samt pensionskasser, ejendomsselskaber og administratorer. Ejendomstorvet.dk har på årsbasis 2,5 milllioner besøgende, og i 2023 var portalen med til at formidle næsten 3.400 transaktioner til en værdi af mere end 6 milliarder kroner fordelt på indgåede lejeaftaler og solgte ejendomme.

Aktuelle tendenser for lokaler til lager, logistik og produktion

  • Udbuddet af lokaler er mere end fordoblet fra knap 1 million kvadratmeter i 3. kvartal 2022 til 2,3 millioner kvadratmeter kvm i 3. kvartal 2024
  • Nybyggeri har øget den samlede bygningsmasse med 6 millioner kvadratmeter i løbet af 2022, 2023 og 2024 – alene det seneste kvartal kom næsten 1 million kvadratmeter til
  • Udbuddet svarer til 2,9 procent af de samlede arealer – det toppede med 6 procent i 2011-12 (finanskrisen) og nåede ned på rekordlave 1,3 procent i 3. kvartal 2022
  • Der har været mest nybyggeri i Trekantområdet og i Østjylland med blandt andet Aarhus og Horsens
  • Solid dansk økonomi sikrer fortsat efterspørgsel
  • Nethandel er tilsyneladende stagneret – dæmper efterspørgslen
  • Stadig stor interesse for moderne lokaler, især med stor loftshøjde, og for lokaler tæt på motorveje
  • Begrænset interesse for ældre (og lave) lokaler

Kilde: Ejendomstorvet.dk

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter laver ikke fejl kl. 14:23

02.06.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber fjerner kompleksiteten i mixed palletizing

SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsportvagt

SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

29.05.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

27.05.2026Antalis A/S

Sponseret

Automatisering uden at bygge nyt lager

25.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Fra manuel palletering til fuldt automatiseret layer picking på tværs af flere dybfryselagre

21.05.2026SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

21.05.2026SCM.dk

Consafe Logistics og Lexit Group indgår WMS-partnerskab

20.05.2026Axacon A/S

Sponseret

Hvor mange meter går jeres medarbejdere unødigt hver dag?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online