Udbuddet af lagerlokaler overstiger efterspørgslen

Udbuddet af lager- og logistiklokaler er steget otte kvartaler i træk, og især ét område af landet har fået mange ledige lokaler. Det viser nye tal fra Ejendomstorvet.dk. Årsagen er massivt nybyggeri, som har oversteget efterspørgslen.

Ifølge nye data fra Ejendomstorvet.dk, landets største portal for erhvervslokaler har Danmark fået flere ledige lagerlokaler, logistikejendomme, produktionshaller og værksteder. Foto: 123rf.com

07.11.2024

SCM.dk

Ifølge nye data fra Ejendomstorvet.dk, landets største portal for erhvervslokaler har Danmark fået flere ledige lagerlokaler, logistikejendomme, produktionshaller og værksteder. I dag er situationen dog sådan, at virksomhederne har fået mere at vælge imellem og hovedparten af de nybyggede lokaler bliver lejet ud og ikke mindst, at der snart bliver længere mellem ”til leje”-skiltene. 

”Udbuddet af kvadratmeter til salg eller leje nåede i 2022 er nede under 1 million – det laveste i de mere end 20 år, vi har data for. Nu er udbuddet mere end fordoblet til 2,3 millioner kvadratmeter. Stigningen skal dog ses i lyset af, at der gennem 2022, 2023 og den forgangne del af 2024 er bygget omkring 6 millioner kvadratmeter lagerhaller; alene det seneste kvartal er der kommet næsten 1 million nye kvadratmeter. Dermed har virksomhederne faktisk formået at aftage langt hovedparten af det omfattende nybyggeri”, siger Jakob Wegener, administrerende direktør for Ejendomstorvet.dk.

I øjeblikket er 11.100 erhvervslejemål og ejendomme over hele landet udbudt på Ejendomstorvet.dk, heraf 1.600 lagerbygninger, logistikejendomme, fabrikshaller og værksteder. Portalen drives på foreningsbasis af landets ejendomsmæglere og uden krav om overskud, ligesom boligportalen Boligsiden.dk. 

Målt i forhold til det samlede areal er udbuddet steget fra 1,3 procent i 2022 til aktuelt 2,9 procent, og flere landsdele har oplevet en fordobling. Størst har stigningen været i Østjylland med blandt andet Horsens og Aarhus efter omfattende nybyggeri: fra under 1 procent for to år siden til nu 4,2 procent.

”Nybyggeriet de seneste år har været tiltrængt mange steder, fordi der blev bygget meget lidt i årene efter, at finanskrisen ramte Danmark i 2008/09. Der har været lejere til meget af nybyggeriet, men der er også en kædeeffekt, fordi lejerne forlader nogle kvadratmeter et andet sted. Der er ret pæn efterspørgsel på lokaler, og der er ikke længere så meget nybyggeri på vej, så vi forventer, at tomgangen vil flade ud i løbet af 2025”, siger Robin Rich, analysechef hos Newsec Advisory.

En anden mægler deler synspunkterne om, at nybyggeriet har været tiltrængt.
”Der er stadig god efterspørgsel på moderne indrettede lokaler, mens det kan være svært at udleje ældre ejendomme. Virksomhederne stiller en del krav for eksempel om bæredygtighed og vedvarende energi samt om loftshøjder, der tillader robotteknologi og automatisering. I stigende grad udtrykker lejere også bekymring over mulige forældelsesproblemer, som typisk blev overset før på grund af den lave tomgang. Selv om tomgangen er steget, så ligger den på et mere naturligt niveau i dag. Internationalt set har vi stadig ret lav tomgang i Danmark – i Europa under ét er den aktuelle tomgang nemlig over 4 procent”, siger analysechef Dragana Marina fra CBRE.

Ved indgangen til 3. kvartal 2024 havde Danmark lidt over 80 millioner kvadratmeter lokaler til lager, logistik samt produktion og værksteder. Heraf ligger over 63 procent i Jylland – flest i Sydjylland (inklusive det meste af Trekantområdet) med 15,8 millioner kvadratmeter eller en femtedel af det samlede areal. Herefter følger Østjylland med 13,8 millioner kvadratmeter eller godt en sjettedel af landets samlede lagerareal.

Læs også: Taulov Dry Port bliver Danmarks største logistikcentrum

Ejendomstorvet.dk har Danmarks største udvalg af erhvervslokaler til udlejning og ejendomme til salg i alle kategorier. Dataene kommer fra op imod 300 medlemmer/annoncører, herunder næsten alle landets erhvervsmæglere samt pensionskasser, ejendomsselskaber og administratorer. Ejendomstorvet.dk har på årsbasis 2,5 milllioner besøgende, og i 2023 var portalen med til at formidle næsten 3.400 transaktioner til en værdi af mere end 6 milliarder kroner fordelt på indgåede lejeaftaler og solgte ejendomme.

Aktuelle tendenser for lokaler til lager, logistik og produktion

  • Udbuddet af lokaler er mere end fordoblet fra knap 1 million kvadratmeter i 3. kvartal 2022 til 2,3 millioner kvadratmeter kvm i 3. kvartal 2024
  • Nybyggeri har øget den samlede bygningsmasse med 6 millioner kvadratmeter i løbet af 2022, 2023 og 2024 – alene det seneste kvartal kom næsten 1 million kvadratmeter til
  • Udbuddet svarer til 2,9 procent af de samlede arealer – det toppede med 6 procent i 2011-12 (finanskrisen) og nåede ned på rekordlave 1,3 procent i 3. kvartal 2022
  • Der har været mest nybyggeri i Trekantområdet og i Østjylland med blandt andet Aarhus og Horsens
  • Solid dansk økonomi sikrer fortsat efterspørgsel
  • Nethandel er tilsyneladende stagneret – dæmper efterspørgslen
  • Stadig stor interesse for moderne lokaler, især med stor loftshøjde, og for lokaler tæt på motorveje
  • Begrænset interesse for ældre (og lave) lokaler

Kilde: Ejendomstorvet.dk

/ PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

22.10.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Fra nybyggeri til færdigt logistikcenter – STILL har fulgt FTZ hele vejen

20.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Aalborg Portland udskifter diesel med el i tung cementlogistik

SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

SCM.dk

83 procent forventer omfattende ændringer i logistikkæderne

19.10.2026Antalis A/S

Sponseret

Byg din pakkeproces til mere vækst med semiautomatiske pakkemaskiner

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

13.10.2026SCM.dk

Kesko investerer langsigtet i lagerautomation med KNAPP

11.10.2026nShift

Sponseret

Den oversete del af forsyningskæden: Derfor er inbound-logistik næste skridt i digitaliseringen

09.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online