Piratkapringer stiger ud for Vestafrika

Efterhånden som olieselskaberne finder mere olie i Guineagolfen ud for Vestafrika, stiger antallet af piratangreb.

Det er især olietankskibe, der er udsat for piratangreb i Guineagolfen. Foto: Photos.com. .

13.06.2013

SCM.dk

Mens antallet af piratangreb ud for Afrikas Horn er faldet til det laveste niveau siden 2009, stiger de i Guineagolfen ud for Vestafrika.

Guineagolfen betragtes derfor nu som en alvorlig udfordrer til farvandet ved Somalias titel som verdens farligste sted at sejle, skriver maritime-executive.com.

I 2012 talte man i Nigeria 27 piratangreb, mens det nærliggende Togo melder om flere angreb i 2012 end i de to forgående år tilsammen.

Guineagolfen er kilde til 15 procent af USA’s olieimport, som analytikere forventer vil stige og udgøre 25 procent i løbet af de næste fem år.

Det er i Guineagolfen, at det på verdensplan går hurtigst med at opdage flest nye oliereserver, og det har tiltrukket de store olieselskaber fra USA, Europa og Asien, skriver maritime-executive.com.

- JKK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

19.12.2025SCM.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

16.12.2025SCM.dk

Her er Europas bedste supply chain leder 2025

15.12.2025SCM.dk

EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025SCM.dk

ESG-rapportering: Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.2025SCM.dk

Global handel vokser fortsat trods masser af forstyrrelser

09.12.2025SCM.dk

Få det fulde overblik over forsyningskæden – direkte i din indbakke

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle