Post-vækst-bølgen rammer danske virksomheder

Med ambition om at skabe nye, bæredygtige forretningsmodeller, der skal forme fremtidens erhvervsliv, gør flere danske virksomheder op med gængse økonomiske logikker: De er blevet vækst-agnostikere.

Foto: 123rf.com

09.04.2025

SCM.dk

En ny bølge skyller ind over dele af dansk erhvervsliv. 

Under overskrifter som postvækst, økologisk økonomi og degrowth gør flere virksomheder op med forestillingen om evig vækst som succeskriterium. I stedet arbejdes der målrettet på at udvikle forretningsmodeller, der balancerer økonomisk bæredygtighed med hensyn til mennesker og planet.

Bag bevægelsen ligger erkendelsen af, at verdens ressourcer er begrænsede. En tankegang, der første gang blev introduceret i rapporten Limits to Growth fra 1972, og som ifølge flere forskere i dag har fået fornyet aktualitet. 

Blandt dem er Diana Ürge-Vorsatz, miljøprofessor ved Central European University, der overfor Børsen advarer om konsekvenserne af vækstjagten: 

”Der er et stort pres på at vokse og sælge for virksomheder, men bare fordi der er et pres, er det ikke en undskyldning for at blive ved.”

Fra vækst til værdi

I Danmark er det især iværksættere og mindre virksomheder, der går forrest i det grønne paradigmeskifte. 

En af dem er Sidse Gade, tidligere ingeniør, nu keramiker og selvstændig med base i Skals. Med sit værksted "Gades keramik" satser hun på en lokal og bæredygtig forretning, hvor målet er at kunne leve af sin passion og altså ikke at skalere stort.

Et andet eksempel er kaffeproducenten Slow, der skaber klimapositive kaffeskove i Kenya gennem langvarige samarbejder og en fuldt integreret værdikæde. Også it-virksomheden 3stepit har succes med en model, hvor udstyr lejes, serviceres og genudlejes. 

Fælles for virksomhederne er ønsket om at redefinere vækst og måle succes på andet end bundlinjen. I iværksætterfællesskabet i Bjerringbro arbejder Majbrit Kirkegaard med netop den tilgang. 

”Udgangspunktet for os er, at dem, vi gerne vil have igennem vores program, er nogle, som ønsker at skabe en forretning, der går hånd i hånd med bæredygtigheden og passer på vores klode,” siger hun til Børsen.

- lhs

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia