PostNord: Nyt samarbejde skal åbne 3D-printmarkedet

Logistikselskabet PostNord AB og metalfabrikanten GKN Powder Metallurgy indleder et samarbejde, der skal gøre 3D-printede produktdele mere tilgængelige.

Ny partnerskab skal gøre 3D-metalprint mere tilgængeligt, det skal sikre kortere forsynings-leveringstid. Arkivfoto..

13.11.2018

SCM.dk

3D-print er med til at optimere globale producenters komponentforsyningskæder med logistikløsninger, der skal gøre det hurtigere at bringe dele ud til destinationsmålet og derved reducere time-to-market med op til 48 timer.

"Metal-3D-print giver klare fordele for de producenter, der implementerer teknologien, og markante fordele på bundlinjen", siger Ylva Ekborn, adm. direktør i PostNord Strålfors, og tilføjer:

"Dette samarbejde afdækker kun en meget begrænset del af de muligheder, der opstår, når producenterne udforsker nye veje til at udnytte den teknologiske udvikling og nye logistikstrategier for at blive mere konkurrencedygtige".

3D-print giver disruption
GKN Powder Metallurgy mener, at det vil give deres kunder store fordele pga. den hurtigere leveringstid.

"Vi samarbejder med PostNord AB, fordi vi kan se nogle muligheder for at forbedre producenternes forsyningskæde, især i Norden", siger Peter Oberparleiter, adm. direktør i GKN Powder Metallurgy, og fortsætter:

"Vores metal-3D-printteknologi er årsag til disruption i den traditionelle produktionsindustri, fordi den gør det muligt at reducere leadtiderne i produktionen og fremstille mere komplekse produkter”.

Læs også: Vækst i europæisk e-handel skaber mulighedeer for danske net-virksomheder

Samarbejdet om 3D-print er første led i rækken i virksomhedernes vision om at effektivisere logistikken.

- SN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

13.11.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Cybersikkerhed i flere lag: Körber gør automationsløsninger NIS2-klar

11.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

HOME-TEX: Når e-handel møder fysisk tryghed

06.11.2025SCM.dk

AI kan accelerere ESG i forsyningskæden, men snubletrådene er mangfoldige

06.11.2025SCM.dk

Hackere skjuler ondsindet kode i billeder og falske PDF-filer

05.11.2025SCM.dk

Techgiganter satser grønt - og sværmer for Trump

29.10.2025SCM.dk

AI skal forkorte oplæring i produktionen

28.10.2025SCM.dk

Stor fusion inden for data- og AI-beskyttelse

27.10.2025SCM.dk

Grøn fremdrift for jyske SMV’er

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn