Priserne i industrien stiger og stiger – og stiger lidt mere igen

Danske producenters salgspriser på det danske marked stiger. Det samme gør købspriserne for danske importører af varer. Der viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Det er klart industrien, der vægter tungest i indeksene og udgør henholdsvis 88,3 og 96 procent. Derfor er industrien udslagsgivende for udviklingen i det samlede indeks. Foto: shinobi34 / 123RF.

24.09.2021

SCM.dk

Det samlede indeks for danske producentpriser for varer er i august 2021 steget med 12,8 procent i forhold til samme måned sidste år. Det er især salgsprisen på varer, der sælges national og ikke eksporteres der oplever et nøk opad. Indenfor denne kategori er priserne steget med 23,8 procent i samme periode.

Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Den generelle årsstigning er usædvanlig høj og er ikke set magen til siden september 2008. Importprisindeks for varer er i samme periode steget med 9,6 procent. Her er der tale om den største stigning i indeksets historie.

For både producent- og importpriser gælder det, at alle tre hovedgrupper; energiforsyning, råstofindvinding og industri oplever en stigning. Det er klart industrien, der vægter tungest i indeksene og udgør henholdsvis 88,3 og 96 procent. Derfor er industrien udslagsgivende for udviklingen i det samlede indeks.

Læs også: Nu melder industrien også om begrænsninger i produktionen

Importpriserne i industrien er steget med 7,4 procent sammenlignet med samme tid sidste år. Overordnet set er producentpriserne kun steget med 3,2 procent, men skiller man eksportvarer fra, ser man, at stigningen på producentpriser er tilsvarende syv procent på varer, der skal sælges i Danmark.

Samtidig er der indenfor energiforsyning sket en producentprisstigning på 102,7 procent og en importprisstigning på 285,3 fra august 2020 til august 2021, mens producentpriserne inden for råstofindvinding er steget med 84,5 procent og importpriserne med 58,8 procent. Disse poster fylder dog minimalt i det samlede billede.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle