Prisstigninger tager ingen ende

Det seneste år er de danske producentpriser steget stødt. Siden sommeren har stigningen ligefrem slået rekord hver måned. Det gør den nu endnu engang for november måned.

Foto: Mehmet Özaslan / 123RF.

30.12.2021

SCM.dk

Det samlede producentprisindeks for varer er i november 2021 steget med 29,1 procent i forhold til samme måned sidste år. Stigningen i producentprisindekset er 6,7 procentpoint større end i sidste måned, hvor indekset steg med 22,4 procent.

Importprisindeks for varer er i samme periode steget med 14,3 procent. Stigningen er 0,8 procentpoint større end sidste måned, hvor indekset steg med 13,5 procent.

Læs også: For tredje måned i streg slår prisstigninger rekord

Prisniveauet indenfor energiforsyning har de sidste måneder været kraftigt stigende på årsbasis. Årsstigningerne har været over 100 procent i de sidste syv måneder for det samlede producentprisindeks og over 200 procent de sidste otte måneder for importprisindekset.

Denne måneds årsstigninger i energiforsyning for det samlede producentprisindeks og importprisindeks har tilsvarende høje niveauer på henholdsvis 283,6 og 490,7 procent.

Producentpriserne stiger også i Europa

Siden februar 2021 viser det samlede producentprisindeks for varer for de 27 medlemslande i EU samme udvikling som i Danmark. Årsstigningerne har været på over 10 procent for både EU og Danmark siden juli. Tocifrede stigninger er ekstraordinære i EU og er ikke forekommet før juli 2021. Tal for november er ikke offentliggjort på europæisk niveau endnu, men årsstigningen i oktober 2021 på 17,1 procent er den største stigning for den tidsperiode, som indekset er produceret i. Samtidig er den er mere end dobbelt så stor, som den største stigning før COVID-19, som var i juli 2008 på 7,1 procent.

Årsudviklingen i energiforsyning for EU-27 er ligeledes steget markant med mere end 20 procent for alle måneder siden maj. Stigninger over 20 procent i energiforsyning er også ekstraordinære i EU, og er kun sket en enkelt gang før maj 2021, som var i september 2008 med en stigning på 20,3 procent.

Stigningen i sidste opgjorte periode, oktober 2021 på 64,2 procent er den største stigning i energiforsyning i indeksets historie, og var mere end tre gange så stor, som den største stigning før COVID-19.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V