Producentansvar på emballage løftes af fællesskab

En bred kreds af erhvervsorganisationer indgår nu et samarbejde med non-profit kollektiv ordningen Emballageretur, som hjælper danske virksomheder med at leve op til kravene i producentansvaret for emballage. Producentansvaret for emballage er en opgave med et estimeret årligt prisskilt på 2,35 milliarder kroner. Om fire måneder skal 41.000 virksomheder have styr på håndteringen af deres emballageaffald.

Fra 1. januar 2025 får 41.000 virksomheder selv ansvaret for, at deres produkters emballage kommer ud af affaldsstrømmen og bliver genbrugt eller genanvendt. Foto: Emballageretur..

20.09.2023

SCM.dk

Emballageretur er en non-profit kollektiv ordning, der sammen med Elretur, Batteriretur og Tekstilretur hører under paraplyorganisationen Retur, der har knap 20 års erfaring med at håndtere producentansvar på vegne af danske virksomheder. Som navnet antyder, sørger Emballageretur for en ansvarlig håndtering af emballageaffald, både registrering til myndigheder såvel som håndtering af emballageaffaldet, så det kan blive genbrugt, genanvendt eller forsvarligt bortskaffet.

Fra 1. januar 2025 får 41.000 virksomheder selv ansvaret for, at deres produkters emballage kommer ud af affaldsstrømmen og bliver genbrugt eller genanvendt. Men allerede fra januar 2024 skal man som virksomhed registrere sig hos myndighederne, og hvor meget emballage man forventer at have i det efterfølgende kalenderår, altså 2025. Det estimeres, at i alt 1,1 millioner tons emballage vil være omfattet af producentansvaret, og det kommer til at koste de berørte virksomheder 2,35 milliarder kroner om året.

Det har nu fået en bred kreds af erhvervsorganisationer til at indgå et samarbejde med Emballageretur. Det kommer deres medlemmer til gode blandt andet gennem vejledning af, hvordan man som virksomhed skal forholde sig til producentansvaret, og konkret hjælp til at leve op til det.

Læs også: Danmark er bagud i det cirkulære regnskab

”Som kollektiv ordning er Emballageretur sat i verden for at være medlemsvirksomhedernes forlængede arm i forhold til det store arbejde, der ligger i at sikre, at emballageaffald i Danmark i videst muligt omfang genbruges eller genanvendes. Vi sætter stor pris på, at der er en bred kreds af erhvervsorganisationer, der bidrager i den opgave, som vi nu skal til at løfte på vegne af tusindvis af virksomheder”, siger Morten Harboe-Jepsen, direktør i Emballageretur.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

23.05.2025SCM.dk

Kritik: Overimplementering af EU-regler forsinker dansk elektrificering

23.05.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Untangling the web of ESG reporting

22.05.2025SCM.dk

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

22.05.2025SCM.dk

Plastprisen 2025 går til genanvendelse af stikkontakter

20.05.2025SCM.dk

Elbiler og tariffer fører til øget elforbrug om natten

19.05.2025GS1 Denmark

Sponseret

Sådan kan emballagesystemer hjælpe med at strukturere din emballage

19.05.2025SCM.dk

Endnu en hæder til Brødrene Dahls sociale indsats

19.05.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle