Regeringen åbner for leasing af solceller på erhvervsejendomme

Regeringen har netop fremsat det lovforslag, der skal gøre det muligt at lease solceller til opstilling på tage og facader af erhvervsejendomme. De nye regler vil bidrage til den grønne omstilling. Potentialet er i milliardklassen.

Fra efteråret 2025 bliver det muligt for ejere af erhvervsbygninger at lease solceller og andet udstyr til opstilling på taget eller facaden af deres ejendom. Foto: Colourbox

19.03.2025

SCM.dk

Fra efteråret 2025 bliver det muligt for ejere af erhvervsbygninger at lease solceller og andet udstyr til opstilling på taget eller facaden af deres ejendom. Det har hidtil været umuligt, da Tinglysningsloven har bremset for, at leasingselskaberne kunne bevare ejerskabet til solcellerne i konkurrence med panthaver i ejendommen og dermed ikke havde krav på dem i tilfælde af en eventuel konkurs.

”Det her er virkelig en stor landvinding for den grønne omstilling, da leasingselskaberne hidtil har været afskåret fra at tilbyde denne form for finansiering”, siger direktør i Finans & Leasing, Christian Brandt og fortsætter: ”Vi taler alle sammen om, at vi skal gøre mere for den grønne omstilling og her må vi bare sige, at det er et klokkeklart eksempel på, hvordan gamle regler står i vejen for udviklingen. Det er vi glade for, at regeringen har anerkendt og skabt en løsning på”.

”Det giver rigtig god mening at inddrage kedelige tagflader i industrikvarterer fremfor naturskønne områder tæt på beboelse”, siger han videre.

Christian Brandt fortæller desuden, at det er Finans & Leasings vurdering, at der er et potentiale i milliardklassen i leasing af solceller alene på tagene af erhvervsejendomme.

Af regeringens lovforslag fremgår det, at det kun er for erhvervsejendomme, de nye regler kommer til at gælde. Det er altså endnu ikke muligt for private at opsætte leasede solceller på taget derhjemme.

”Træerne vokser ikke ind i himlen, men det her er et vigtigt første skridt. Vi havde selvfølgelig gerne set, at det blev muligt at lease solceller alle steder og for alle, men det har ikke været muligt at få igennem i første omgang. Men det er helt klart noget, vi vil forfølge i den kommende tid, for vi savner lidt det gode argument for, at et tiltag, der i den grad åbner mulighed for at flere kan benytte sig af solenergi, ikke er muligt for private husejere”, siger Christian Brandt.

Læs også: Robotter, automation og AI former fremtidens forsyningskæde

Endelig skal ønsket om flere solceller også ses i sammenhæng med den nuværende, meget spændte geopolitiske situation:

”Vi har brug for at gøre os uafhængige af russisk gas. Vi ser lige nu, hvor hurtigt tingene kan vende ude i verden, og derfor er det vigtigt, at vi gør så meget som muligt for at blive uafhængige af fossile brændstoffer, og her er det klart, at også private husstande skal med på vognen. EU har netop luftet en ambition om, at vi skal have billigere strøm og alt andet lige vil et større udbud medføre lavere priser”, slutter Christian Brandt.

Lovforslaget 1. behandles i morgen den 20. marts og forventes at træde i kraft den 1. juli 2025

Kilde: Finans & Leasing

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.08.2025SCM.dk

Den digitale værdikæde skaber både muligheder og udfordringer

18.08.2025AGR

Sponseret

Klar til digital transformation? Det starter med at give slip på regnearket

18.08.2025AlfaPeople

Sponseret

Skalér dit lager til komplet styring med produktion og Power Platform

18.08.2025AGR

Sponseret

Digital Supply Chain Success: Det er ikke, hvad du tror

15.08.2025AlfaPeople

Sponseret

Asset Management i Dynamics 365 er nøglen til effektiv vedligehold

14.08.2025SCM.dk

Skærpede batterikrav rammer danske virksomheder fra august

13.08.2025SSI Schäfer

Sponseret

Digitalt testmiljø til fremtidens lager: SSI SCHÄFER lancerer WAMAS Emulation Center

12.08.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Sikker overgang fra Navision til Business Central hos Farmfood

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser og meget mere.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup