Regeringen åbner for leasing af solceller på erhvervsejendomme

Regeringen har netop fremsat det lovforslag, der skal gøre det muligt at lease solceller til opstilling på tage og facader af erhvervsejendomme. De nye regler vil bidrage til den grønne omstilling. Potentialet er i milliardklassen.

Fra efteråret 2025 bliver det muligt for ejere af erhvervsbygninger at lease solceller og andet udstyr til opstilling på taget eller facaden af deres ejendom. Foto: Colourbox

19.03.2025

SCM.dk

Fra efteråret 2025 bliver det muligt for ejere af erhvervsbygninger at lease solceller og andet udstyr til opstilling på taget eller facaden af deres ejendom. Det har hidtil været umuligt, da Tinglysningsloven har bremset for, at leasingselskaberne kunne bevare ejerskabet til solcellerne i konkurrence med panthaver i ejendommen og dermed ikke havde krav på dem i tilfælde af en eventuel konkurs.

”Det her er virkelig en stor landvinding for den grønne omstilling, da leasingselskaberne hidtil har været afskåret fra at tilbyde denne form for finansiering”, siger direktør i Finans & Leasing, Christian Brandt og fortsætter: ”Vi taler alle sammen om, at vi skal gøre mere for den grønne omstilling og her må vi bare sige, at det er et klokkeklart eksempel på, hvordan gamle regler står i vejen for udviklingen. Det er vi glade for, at regeringen har anerkendt og skabt en løsning på”.

”Det giver rigtig god mening at inddrage kedelige tagflader i industrikvarterer fremfor naturskønne områder tæt på beboelse”, siger han videre.

Christian Brandt fortæller desuden, at det er Finans & Leasings vurdering, at der er et potentiale i milliardklassen i leasing af solceller alene på tagene af erhvervsejendomme.

Af regeringens lovforslag fremgår det, at det kun er for erhvervsejendomme, de nye regler kommer til at gælde. Det er altså endnu ikke muligt for private at opsætte leasede solceller på taget derhjemme.

”Træerne vokser ikke ind i himlen, men det her er et vigtigt første skridt. Vi havde selvfølgelig gerne set, at det blev muligt at lease solceller alle steder og for alle, men det har ikke været muligt at få igennem i første omgang. Men det er helt klart noget, vi vil forfølge i den kommende tid, for vi savner lidt det gode argument for, at et tiltag, der i den grad åbner mulighed for at flere kan benytte sig af solenergi, ikke er muligt for private husejere”, siger Christian Brandt.

Læs også: Robotter, automation og AI former fremtidens forsyningskæde

Endelig skal ønsket om flere solceller også ses i sammenhæng med den nuværende, meget spændte geopolitiske situation:

”Vi har brug for at gøre os uafhængige af russisk gas. Vi ser lige nu, hvor hurtigt tingene kan vende ude i verden, og derfor er det vigtigt, at vi gør så meget som muligt for at blive uafhængige af fossile brændstoffer, og her er det klart, at også private husstande skal med på vognen. EU har netop luftet en ambition om, at vi skal have billigere strøm og alt andet lige vil et større udbud medføre lavere priser”, slutter Christian Brandt.

Lovforslaget 1. behandles i morgen den 20. marts og forventes at træde i kraft den 1. juli 2025

Kilde: Finans & Leasing

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

International ERP-udrulning har skabt ensartede processer hos SBS Automotive

06.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

To kraftfulde allroundere fra KUKA: Den nye generation af KR CYBERTECH-familien

SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

SCM.dk

BAUHAUS Tilst moderniserer varehus med ny drive-in

04.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra fragmenteret data til samlet overblik i Alliance+

03.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Cloudbaseret dataplatform giver e-nettet hurtigere indsigt

30.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fælles data har styrket beslutningerne i Comforts medlemsnetværk

29.04.2026Descartes

Sponseret

Descartes-studie: kun 3 % af europæiske transportfolk står uden for AI

29.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

Hvorfor Visual Components 5.0 kan omdefinere digital fabriksplanlægning

28.04.2026SCM.dk

Cybertrusler bremser AI i transportbranchen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart