Regeringen åbner for leasing af solceller på erhvervsejendomme

Regeringen har netop fremsat det lovforslag, der skal gøre det muligt at lease solceller til opstilling på tage og facader af erhvervsejendomme. De nye regler vil bidrage til den grønne omstilling. Potentialet er i milliardklassen.

Fra efteråret 2025 bliver det muligt for ejere af erhvervsbygninger at lease solceller og andet udstyr til opstilling på taget eller facaden af deres ejendom. Foto: Colourbox

19.03.2025

SCM.dk

Fra efteråret 2025 bliver det muligt for ejere af erhvervsbygninger at lease solceller og andet udstyr til opstilling på taget eller facaden af deres ejendom. Det har hidtil været umuligt, da Tinglysningsloven har bremset for, at leasingselskaberne kunne bevare ejerskabet til solcellerne i konkurrence med panthaver i ejendommen og dermed ikke havde krav på dem i tilfælde af en eventuel konkurs.

”Det her er virkelig en stor landvinding for den grønne omstilling, da leasingselskaberne hidtil har været afskåret fra at tilbyde denne form for finansiering”, siger direktør i Finans & Leasing, Christian Brandt og fortsætter: ”Vi taler alle sammen om, at vi skal gøre mere for den grønne omstilling og her må vi bare sige, at det er et klokkeklart eksempel på, hvordan gamle regler står i vejen for udviklingen. Det er vi glade for, at regeringen har anerkendt og skabt en løsning på”.

”Det giver rigtig god mening at inddrage kedelige tagflader i industrikvarterer fremfor naturskønne områder tæt på beboelse”, siger han videre.

Christian Brandt fortæller desuden, at det er Finans & Leasings vurdering, at der er et potentiale i milliardklassen i leasing af solceller alene på tagene af erhvervsejendomme.

Af regeringens lovforslag fremgår det, at det kun er for erhvervsejendomme, de nye regler kommer til at gælde. Det er altså endnu ikke muligt for private at opsætte leasede solceller på taget derhjemme.

”Træerne vokser ikke ind i himlen, men det her er et vigtigt første skridt. Vi havde selvfølgelig gerne set, at det blev muligt at lease solceller alle steder og for alle, men det har ikke været muligt at få igennem i første omgang. Men det er helt klart noget, vi vil forfølge i den kommende tid, for vi savner lidt det gode argument for, at et tiltag, der i den grad åbner mulighed for at flere kan benytte sig af solenergi, ikke er muligt for private husejere”, siger Christian Brandt.

Læs også: Robotter, automation og AI former fremtidens forsyningskæde

Endelig skal ønsket om flere solceller også ses i sammenhæng med den nuværende, meget spændte geopolitiske situation:

”Vi har brug for at gøre os uafhængige af russisk gas. Vi ser lige nu, hvor hurtigt tingene kan vende ude i verden, og derfor er det vigtigt, at vi gør så meget som muligt for at blive uafhængige af fossile brændstoffer, og her er det klart, at også private husstande skal med på vognen. EU har netop luftet en ambition om, at vi skal have billigere strøm og alt andet lige vil et større udbud medføre lavere priser”, slutter Christian Brandt.

Lovforslaget 1. behandles i morgen den 20. marts og forventes at træde i kraft den 1. juli 2025

Kilde: Finans & Leasing

/ PiB

TECSYS A/S

Sponseret

Hardware & Brunch 2025

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

07.05.2025SCM.dk

Nordjysk virksomhed vinder stor ordre fra Maersk

01.05.2025SCM.dk

Indspark: AI i supply chain kræver aktiv styring – erfaringer fra Boozt

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: En lille teknologi med store fordele

22.04.2025SCM.dk

Nyt projekt og 40 millioner skal styrke produktionen med AI og robotter

22.04.2025SCM.dk

Mangel på kompetencer og lovgivning bremser AI i virksomheder

16.04.2025SCM.dk

Ny robotteknologi skal ruste industrien til at navigere i en usikker verden

11.04.2025AGR

Sponseret

Effektiv lagerstyring starter med pålidelige data

08.04.2025SCM.dk

9 ud af 10 nordamerikanske CPO’er vil indføre AI-agenter i 2025

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

29.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav.

Dato

08.05.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

08.05.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SCANLOX ApS
Messe
Oplev intelligente logistikløsninger fra SCANLOX på Robotbrag

Vi fremviser vores AGILOX ONE og sikkerhedslyskoncept.

Dato

08.05.2025

Tid

09:00

Sted

Forskerparken 10, Odense M, 5230 Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 30415:2021 - Human resource management — Diversity and Inclusion awareness course for managers

An eight-hour course in two sessions giving a basic overview of diversity and inclusion as covered in ISO 30415:2021

Dato

13.05.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

13.05.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart